
Nawożenie sadu na wiosnę obejmuje różnorodne nawozy dostarczające głównych makroelementów, a ponadto zawierające mikroelementy. W przydomowej uprawie, gdzie nie musimy maksymalizować plonów można z powodzeniem postawić na nawozy naturalne. Dostarczają drzewom i krzewom składników pokarmowych, a przy okazji użyźniają podłoże i zapobiegają „efektowi zmęczenia gleby”.
Jaki jest najlepszy nawóz naturalny?
Nawóz z obornika uchodzi za najbardziej uniwersalny w ogrodzie i jest powszechnie wykorzystywany, także w sadach. Nie jest tak jednorodny jak nawozy mineralne, jednakże poza dostarczaniem składników pokarmowych użyźniania glebę, poprawia jej strukturę i pozytywnie wpływa na aktywność mikrobiologiczną. Generalnie takie cechy ma większość nawozów organicznych, obornik po prostu działa lepiej, a przy tym jest łatwo dostępny.
Nawożenie sadu obornikiem – jak to robić?
Obornik zaleca się zastosować w roku poprzedzającym założenie przydomowego sadu. Stosuje się wtedy 2-4 kg nawozu na m2 (w zależności od żyzności podłoża) na całym obszarze uprawy. Nawóz należy przekopać z ziemią, np. glebogryzarką. Później obornik stosuje się raz na kilka lat, miejscowo. Jak nawozić obornikiem?
To może Cię zainteresować: Jak założyć sad? Kompleksowy poradnik zakładania sadu przy domu lub na działce!
Nawóz rozprowadza się wokół drzew i krzewów tak, aby nie dotykał pnia w promieniu 0,5-2 m. Kilkucentymetrową warstwę nawozu przekopuje się płytko z glebą uważając, by nie uszkodzić roślin uprawnych. Opcjonalnie w sukurs przychodzi nawóz obornik granulowany.
Natomiast w międzyrzędziach można wysiewać corocznie nawozy zielone. Jest to bardziej pracochłonne i kosztowne rozwiązanie niż posianie trawy, jednak znacznie korzystniejsze dla gleby. I w ten sposób ogranicza się szkodniki glebowe.
Przydomowy sad – jak nawozić kompostem?
Kompost stosuje się podobnie jak obornik – jeszcze przed założeniem sadu. Ponadto można go sypać w dołki podczas sadzenia drzew i krzewów. Później, już w trakcie uprawy może pełnić funkcję ściółki. Jest w pełni bezpieczny dla roślin, stosuje się go w dowolnej ilości. Dobrze nadaje się na nawożenie sadu wiosną. Jesienią lepiej unikać wykładania kompostu, jeśli nie będzie przekopany z podłożem. Znajdująca się na powierzchni gruba warstwa materii organicznej może posłużyć za kryjówkę szkodnikom, od owadów po gryzonie.
Sprawdź też: Jak przygotować kompostownik na zimę?
Jakie naturalne nawozy są bogate w potas?
Mączka bazaltowa jest nawozem pochodzenia naturalnego, bogatym w potas. Można stosować ją w przydomowym sadzie oraz innych uprawach. Jest polecana szczególnie na glebach nieurodzajnych, lekkich. Ponadto wykorzystuje się ją w kompostowniku do przyspieszania kompostowania. Wysoką zawartością potasu charakteryzuje się nawóz obornik bydlęcy (w porównaniu z pozostałymi obornikami).
Jakie są płynne nawozy naturalne?
W przydomowym sadzie wykorzystuje się gnojówki z chwastów. Powstają z darmowych, łatwo dostępnych surowców. W szczególności warto sporządzać gnojówkę pokrzywy. Zawiera m.in. azot (wskazane nawożenie sadu na wiosnę). Przydatna przez większość sezonu jest gnojówka ze skrzypu. Jest dobrym źródłem krzemionki wzmacniającej ściany komórkowe roślin i tym samym poprawiającej odporność. Nawożenie gnojówką ma wieloobszarowe działanie: w ten sposób użyźnia się glebę, odstrasza szkodniki glebowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych odglebowych. Jednocześnie to zabieg podlewania.
Nawożenie sadów wiosną jest najważniejsze, gdyż pobudza drzewa i krzewy do wzrostu, obfitego kwitnienia, a później owocowania. Warto przy tym korzystać z nawozów organicznych.
[product id="113","326","615","504"]
O autorze
Michał Mazik