Ochrona sadzonek malin i jeżyn po okresie z opadami deszczu

Ochrona sadzonek malin i jeżyn po okresie z opadami deszczu

Kiedy po letnich upałach przychodzi ochłodzenie i intensywne opady deszczu, ogrodnicy z ulgą patrzą na odżywiające się rośliny. Jednak deszcz, mimo wszystkich swoich dobrodziejstw, może stanowić zagrożenie dla młodych sadzonek malin i jeżyn. Jak zatem dbać o nie w tym specyficznym okresie, aby rozwijały się one zdrowo i były odporne na potencjalne choroby?

Deszczowy okres na plantacji maliny i jeżyny – skutki

Uprawiasz maliny, jeżyny lub malinojeżyny? Deszczowy okres na Twojej plantacji to sytuacja, która ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Z jednej strony intensywne opady deszczu dostarczają roślinom niezbędnej wody, sprzyjając ich prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi, zwłaszcza po dłuższej suszy. Woda z deszczu jest naturalnie bogata w minerały i składniki odżywcze, które wspierają rośliny. Jednak zbyt obfite opady, mogą powodować choroby grzybowe, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii. Deszcze mogą prowadzić także do nadmiernego nasycenia gleby wodą, co z kolei prowadzi do jej ubytku tlenu. Taka sytuacja może powodować zgniliznę korzeni, a także zastój wody na powierzchni gleby, co sprzyja również bakteriom. Co więcej, zbyt duża ilość wody na owocach może powodować ich uszkadzanie, co czyni je podatnymi na ataki patogenów i zmniejsza ich walory handlowe.

Choroby malin i jeżyn po okresie deszczowym

Opady deszczu, zwłaszcza te długotrwałe, stwarzają idealne warunki dla rozwoju wielu chorób grzybowych i bakteryjnych, które mogą atakować sadzonki malin i jeżyny. Jedną z najczęstszych jest szara pleśń, która prowadzi do zgniatających się owoców i ich obrastania charakterystyczną pleśnią. Wysoka wilgotność sprzyja także rozwijaniu się mączniaka prawdziwego, objawiającego się białym nalotem na liściach i owocach. Wśród chorób bakteryjnych warto wymienić bakteryjną plamistość liści jeżyn, która prowadzi do pojawienia się ciemnych plam na liściach, a w skrajnych przypadkach nawet do ich obumierania.

Jeśli chcesz chronić swoje krzewy owocowe, po intensywnych opadach deszczu warto również obserwować plantację pod kątem ataków ślimaków, które uwielbiają wilgotne środowisko i mogą stanowić zagrożenie dla młodych pędów i owoców. Kluczem do ochrony roślin przed chorobami po deszczowym okresie jest regularna obserwacja, stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin i dbałość o właściwą wentylację plantacji.

Chcesz chronić swoje maliny żółte, morelowe czy czarne? Potrzebujesz najlepszej metody walki z chorobami jeżyn? Pamiętaj, że walka z chorobami sadzonek wymaga kompleksowego podejścia i dobrej obserwacji plantacji. Przede wszystkim warto pamiętać o profilaktyce. Wybierajmy zdrowe sadzonki od sprawdzonych dostawców, które nie były wcześniej narażone na choroby. Regularnie przycinanie roślin pozwoli na lepszą wentylację pomiędzy nimi, co zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Istotne jest również zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby, aby uniknąć stagnacji wody, która sprzyja rozwijaniu się chorób.

W przypadku wykrycia pierwszych objawów chorób, takich jak plamistość liści czy pleśń, warto szybko podjąć interwencję, stosując odpowiednie środki fungicydowe. Często skuteczne są także naturalne metody, takie jak opryskiwanie roślin naparami z czosnku czy pokrzywy. Pamiętajmy jednak, że wcześniejsze opryski, jeszcze przed wystąpieniem choroby, są kluczowe. Polecanym preparatem jest Miedzian 50 WP, posiadający certyfikat do uprawy ekologicznej. Jeżeli deszcze utrzymywały się przez dłuższy czas, warto w szczególności sięgnąć po ten środek. Preparat ten aplikuje się w pochmurne, bezwietrzne, bezdeszczowe dni przy temperaturze nie spadającej poniżej 0°C, najlepiej na suche rośliny. Środek powinien pozostać na liściach co najmniej 6 godzin, wcześniejsze opady mogą spowodować zmycie go, przez co nie będzie skuteczny.

Kompleksowa ochrona malin jesiennych oraz jeżyn

Maliny i jeżyny, choć oferują pyszne owoce, są również narażone na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Aby zapewnić im kompleksową ochronę, należy przyjąć kilka zasad. Po pierwsze, przestrzegajmy zasad płodozmianu – nie sadźmy tych roślin w miejscach, gdzie wcześniej rosły inne krzewy owocowe, co zmniejszy ryzyko nawrotu chorób glebowych. Regularnie usuwajmy chwasty, które mogą stanowić siedlisko dla szkodników i chorób. W uprawie amatorskiej, warto postawić na odmiany jesienne, które nie wymagają podpór oraz są lepiej odporne na choroby. Pamiętajmy także o odpowiednim przycinaniu.

Ważna jest także profilaktyka w postaci stosowania odpowiednich fungicydów i insektycydów, które zapewnią ochronę przed najbardziej groźnymi chorobami i szkodnikami. Wcześniejsze opryski, jeszcze przed wystąpieniem chorób oraz i szybka interwencja w przypadku wykrycia pierwszych objawów choroby czy ataku szkodników to klucz do zdrowych i obfitych zbiorów. Ciesz się owocami, jakie wyda Twoja jeżyna bezkolcowa czy malinotruskawka!

Odpowiednia ochrona sadzonek malin i jeżyn po intensywnych opadach deszczu może zapewnić ich zdrowy rozwój i obfite plony w przyszłości. Choć deszcz jest nieodłącznym elementem natury i dostarcza roślinom życiodajnej wody, to odpowiednie działania zapobiegawcze mogą sprawić, że nasze rośliny będą nie tylko piękne, ale przede wszystkim zdrowe i odporne na różnego rodzaju niekorzystne warunki. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony – odpowiednia wiedza i proaktywne podejście to klucz do sukcesu w ogrodnictwie.

[product id="673,878,672,214"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium