Podwiązywanie i podpory dla roślin - jak zrobić to prawidłowo?

Często zdarza się, że początkujący ogrodnicy, jak i wytrawni sadownicy muszą pomóc swoim drzewkom owocowym poprzez podwiązywanie roślin. Dzieje się tak z różnych powodów. Jednym z nich jest budowa łodyg, które nie wytrzymują pod naporem kilku czynników. Łodyga często jest nieproporcjonalna do ciężaru, który przyszło jej dźwigać i wymaga podpory pod drzewka.

Dlaczego rośliny potrzebują podpór i podwiązywania?

Łodygi roślin często nie mają siły unosić ciężaru pędów, liści, kwiatów, zawiązków i owoców. Dodatkowo przychodzą niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. silne wiatry, obfite opady deszczu albo śniegu , którym łodygi nie są w stanie się przeciwstawić. Z pomocą przychodzą tu jednak podpory pod drzewka. Czasami również musimy zastosować podpory pod konary drzew. Dzieje się tak, kiedy naprawdę obficie obrodzą, a konary zaczną się uginać pod naporem owoców. Wtedy grozi to ich złamaniem. Podpory są również konieczne dla roślin pnących oraz roślin, które uprawiamy w domu, w doniczkach. Starsze osiągają kolosalne rozmiary i nie są w stanie już sobie same poradzić z wysokością, jaką osiągnęły. Niekiedy podpór używamy, aby wyeksponować piękne kwiaty. Do wspierania i podwiązywania roślin można wykorzystać różnego rodzaju podpory i materiały mocujące i wiążące, a ich wybór i sposób montażu jest zależny przede wszystkim od gatunku podwiązywanej rośliny. Czy drzewka owocowe wymagają podpory przy sadzeniu? to zależy od podkładki, na jakiej zostały zaszczepione. Często(choć nie zawsze) te rosnące nisko mogą wywrócić się już w młodym wieku, dlatego przy np. jabłoniach na podkładkach p60 czy gruszach pigwa s1 palik jest wymagany. Jeżeli do silnie rosnącego drzewa owocowego wbije się palik to nic się nie stanie, a nawet to lepiej, ponieważ drzewo będzie wtedy rosło możliwie jak najprościej.

Czego potrzebujemy do podwiązywania roślin?

Do wspierania i podwiązywania roślin wykorzystuje się różnego rodzaju podpory i materiały mocujące i wiążące. Ich wybór i sposób montażu jest uzależniony przede wszystkim od gatunku podwiązywanej rośliny. Muszą one być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. Podpory dzielimy przede wszystkim na te syntetyczne i naturalne.

Rodzaje materiałów do podwiązywania roślin:

  • rafia syntetyczna – jest mocna i trwała. Można ją stosować do podwiązywania pomidorów , a także kwitnących roślin pnących w doniczkach na balkonach i ogrodach. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej i dobrze się komponuje z kwiatami i resztą rośliny.
  • szpagat z juty – jest wyjątkowo mocny, dlatego sprawdzi się idealnie do podwiązywania gałęzi drzew owocowych. Ma neutralną barwę i trudno dostrzec go wśród gałęzi.
  • tkaniny jutowe i taśmy tkane – świetnie sprawdzają się do mocowania drzew do tyczek. Są bardzo mocne i trwałe, dlatego mogą służyć przez lata bez konieczności wymieniania ich. Dodatkowo są dostępne w różnych szerokościach, dlatego można je z łatwością dopasować do grubości pnia czy konarów.
  • drut ogrodniczy – idealnie sprawdzi się w przypadku takich roślin pnących jak fasola, groch czy chmiel. Jest to świetna alternatywa dla drabinek, które są dość kosztowne i zajmuja sporo miejsca w ogrodzie. Dzięki drutowi ogrodniczemu można stworzyć sieć, po której będą się pięły rośliny. Możliwe jest to, dzięki temu, że jest on mocny, ale jednocześnie elastyczny. Nie sprawia problemu przy budowaniu różnych konfiguracji.
  • klipsy ogrodnicze - służą do podtrzymywania roślin. Podpina się nimi roślinę do np. drutu ogrodniczego, patyczków czy tyczek. Świetne jest to, że pozostawiają pędom dużo miejsca dla swobodnego wzrostu. Dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, także każdy dobierze coś odpowiedniego do swojej rośliny.
  • zszywacze ogrodnicze - mogą pomóc np. przy mocowaniu do rusztowań winorośli lub innych roślin.

Podpory dla krzewów, drzewek i pnączy owocowych

Wśród podpór pod drzewka możemy wymienić kilka rodzajów:

  • tyczki - są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych podpór. Idealnie nadają się do wspierania drzewek. Można je zrobić z różnych materiałów np. z gałęzi, bambusów, tworzyw sztucznych.
  • drabinki - są dostępne w różnych rozmiarach. Należy dopasować jej wielkość i materiał do przyszłych rozmiarów rośliny, ponieważ ciężko ją później wymienić. Dostępna jest w różnych materiałach: bambusowe, drewniane i metalowe.
  • podpory pierścieniowe - idealnie sprawdzą się w przypadku roślin z wieloma pędami np. piwonii.
  • pergole - są bardzo efektowne i dostępne w najróżniejszych rozmiarach, kształtach i materiałach, z których są wykonane.

 

Jak podwiązywać rośliny?

Podwiązywanie młodych drzewek i mini drzewek owocowych bywa koniecznością, szczególnie jeżeli są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci obfitych opadów i silnych wiatrów, ponieważ pod jego naporem mogą się złamać. Świetnie sprawdzi się tutaj pal ogrodniczy. Ważne, aby był głęboko i trwale wbity w ziemię, ważne by był trwale wbity w podłoże. Niedopuszczalna jest praktyka, aby przechylał się wraz z drzewem pod naporem wiatru. Drzewo np. czereśnię z odkrytym korzeniem możemy przywiązać za pomocą jutowej tkaniny, ale niezbyt ciasno. Pamiętajmy bowiem, aby pień miał wolną przestrzeń. Maliny, winogrona lub jeżyny najlepiej prowadzi się przy tyczkach oraz rozłożonych na nich drutach, ich pędy należy przeplatać lub podwiązywać.

Jak widać, istnieje kilka sposobów, aby pomóc naszym roślinom w ich problemach z utrzymaniem ciężaru napierających kwiatów, owoców oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wystarczy zastosować się do naszych kilku zasad, które uchronią przed uszkodzeniem konara drzewek owocowych i innych roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl