Uprawa truskawek wiszących na tarasie i balkonie

Uprawa truskawek wiszących na tarasie i balkonie
Choć truskawki to krzewy owocowe, które uprawia się w ogrodach i na działkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich wybornym smakiem cieszyć się na tarasie lub balkonie. Zwłaszcza, że w sprzedaży dostępnych jest coraz więcej ofert przeznaczonych do doniczkowej uprawy. Są to bowiem odmiany o długich i zwisających pędach, które wydają owoce od końca wiosny aż do jesieni!

Truskawki stanowią interesującą propozycję dla wszystkich smakoszy tych deserowych owoców. Należy jednak mieć na uwadze ich pieczołowitą pielęgnację. W przeciwnym razie marzenie o posiadaniu pysznych i soczystych owoców pójdzie w zapomnienie. Co warto wiedzieć na temat ich uprawy?

Po pierwsze - wybierz miejsce

Dobór odpowiedniego stanowiska pod uprawę truskawek jest jednym z kluczowych aspektów warunkujących powodzenie całej hodowli. Krzaczki należy umieścić w jasnym i dobrze nasłonecznionym miejscu (najlepiej sprawdzi się wystawa we wschodniej lub zachodniej części tarasu). W sytuacji, gdy balkon położony jest w północnej części, lepiej zrezygnować z uprawy truskawek, ponieważ są to krzewy owocowe, które wymagają dużej ilości światła. Co więcej, rośliny źle znoszą przeciągi. Warto zatem sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej przy ścianie budynku.

Po drugie – sadzenie

Truskawki mogą być uprawiane zarówno w zwykłych doniczkach, skrzynkach, koszach, a nawet specjalnie przeznaczonych do tego rynnach i rurach z otworami, które można montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Interesującym rozwiązaniem (pozwalającym zaoszczędzić miejsce na tarasie) jest również umieszczanie sadzonek w wiszących donicach.

Jednak nie tylko pojemnik, w którym będą znajdowały się krzaczki owocowe jest ważny. Niemniej istotne okazuje się odpowiednie sadzenie. Truskawki bowiem nie mogą być umieszczane w glebie gęściej niż co 20-30 cm. A kiedy przypada najlepszy termin na wysadzanie roślin? Najlepiej w maju, gdy minie ryzyko przymrozków. Jeśli jednak pojawią się nieoczekiwane spadki temperatur, krzaczki należy okryć agrowłókniną.
 
 

Po trzecie – odmiana

Wybór odpowiedniej odmiany nie powinien być kwestią przypadku. W sprzedaży bowiem znajdziemy wiele rozmaitych gatunków, które różnią się wyglądem i potrzebami. Jeśli jednak szukamy sadzonek do uprawy na balkonie lub tarasie, najlepiej sprawdzą się te, które powtarzają owocowanie, dostarczając smacznych owoców od wiosny, aż do jesieni.

Generalnie, można wyróżnić trzy odmiany truskawek. Pierwsza z nich to ta, która wydaje plony tylko raz w roku, na przełomie maja i czerwca. Druga to owocująca dwa razy w ciągu sezonu – wiosną oraz późnym latem. I trzecia, chyba najbardziej popularna wśród smakoszy truskawek to odmiana powtarzająca, wydająca obfite zbiory od wiosny aż do jesieni! W tej kategorii prym wiedzie gatunek Hummi oraz Albion, pozwalający cieszyć się słodkimi i czerwonymi owocami, o regularnym kształcie. Cechą dodatkową jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby.

W sprzedaży znaleźć można również truskawka Frigo, której cechą charakterystyczną jest fakt, że owocuje już 8-10 tygodni po posadzeniu. W kolejnych latach plony wydaje w typowych dla siebie terminach. Frigo cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na szybką możliwość uzyskania owoców. Roślina bowiem bardzo dobrze się przyjmuje, nie jest narażona na przemarznięcie czy powszechnie występujące choroby, typu: mączniak czy plamistość biała.

Pamiętaj o podlewaniu!

Aby truskawki w doniczkach ładnie rosły, muszą być regularnie podlewane. W szczególności dotyczy to okresu kwitnienia i zawiązywania owoców, kiedy roślina wykazuje największą podatność na pobór wody. Im mniejszy pojemnik, tym częściej należy zwilżać roślinę. Podczas upałów, może to mieć miejsce nawet codziennie!

Należy jednak pamiętać, że nie tylko ważna jest systematyczność podlewania, ale również jej technika. Generalnie, zasada jest prosta. Nigdy nie zwilżamy całych roślin, a podlewamy na spodek pod donicą lub bezpośrednio do ziemi. To ważne, albowiem przemoczona truskawka wykazuje dużą podatność na choroby grzybowe.

Nawożenie też jest ważne!

Choć podlewanie jest jednym z nieodzownych zabiegów pielęgnacyjnych każdej truskawki, niezależnie od wybranej odmiany, należy również pamiętać o jej odpowiednim nawożeniu. Uniwersalnym środkiem są nawozy płynne dla roślin i warzyw owocujących (stosuje się po upływie 3 tygodni od posadzenia) lub naturalne, np. chętne stosowany biohumus.

Choroby i szkodniki – częstym wrogiem truskawek

Truskawki są narażone na występowanie chorób grzybowych i szkodników, dlatego tak ważne jest regularne przeglądanie krzaczków. Mogą być atakowane przez przędziorki i mszyce (które skutecznie usuwa się naturalnymi środkami ochrony roślin), a także szarą pleśń czy mączniaka prawdziwego (w sprzedaży znajdziemy opryski zwalczające te grzyby).

Po sezonie...

Gdy minie już okres owocowania truskawek, należy roślinę przygotować do zimy. W tym celu usuwamy zwiędłe liście i odchwaszczamy doniczki. Obcinamy również długie rozłogi. Jeśli mają być przechowywane na zewnątrz, konieczne będzie również okrycie agrowłókniną lub słomianą matą.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl