📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 12 dni roboczych. 🕒
Sadzenie drzewek

Sadzenie drzewek owocowych – krok po kroku

 

Poradnik, jak sadzić drzewka owocowe – krok po kroku, by zrobić to dobrze i sadzonki przyjęły się.

 

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Nasadzenia wykonujemy jesienią lub wiosną, kiedy drzewka nie mają liści, a soki zamknięte są w korzeniach. Drzewka owocowe z doniczek można wysadzać do gruntu także latem, ponieważ wegetacja już u nich wtedy trwa.

Wiosną jest to marzec/kwiecień/maj, a jesienią październik/listopad. Sadzenie po maju wymaga częstszego podlewania. Zbyt długie odwlekanie z wiosennym terminem sadzenia nie jest zalecane, ponieważ szansa przyjęcia zmniejsza się. Sadownicy sadzą sady wielkopowierzchniowe jeszcze zazwyczaj przez cały listopad, a nawet i początek grudnia(o ile będzie taka możliwość). W niektórych regionach Polski ziemia zamarza szybciej, sporo zależy też od roku. Regułą jesienną jest to, że drzewka owocowe mogą być sadzone do póki ziemia nie będzie całkowicie zamarznięta, gdyż wtedy nie będzie nawet takiej możliwości.

 

Przygotowanie drzewka owocowego

Drzewko owocowe należy dokładnie obejrzeć, konkretnie jego system korzeniowy i sprawdzić, w jakim jest stanie. Jeżeli korzenie są bardzo długie, delikatnie skracamy je, aby nie zawijały się do góry przy sadzeniu. Jeżeli są złamane, zniszczone lub obumarłe – usuwamy je, zostawiając tylko zdrową część. Korzenie powinny być zdrowe, uprzednio nawodnione, trochę elastyczne. 

 

Przygotowanie dołu do sadzenia

Wykopujemy dół o głębokości ok. 30 cm i średnicy też ok. 30 cm. Wielkość powinna móc pomieścić korzenie drzewa, więc czasem dołek może okazać się większy. Sprawdzamy, jaka gleba jest we wierzchnich warstwach – jeżeli bardzo zbita, mieszamy ją z piaskiem; jeżeli bardzo luźna, dodajemy ziemię kompostową lub ziemię z innego miejsca w ogrodzie. W ten sposób powstaje żyzna mieszanka, w której drzewko posadzimy. Wydobytą z głębszych warstw ziemię gliniastą odkładamy na osobny kopczyk – ta gleba nie jest żyzna. 

 

Sadzenie drzewek owocowych 

Na spód dołka wsypujemy część wykonanej wcześniej mieszanki ziemi, formujemy z niej niewielki kopczyk. Ustawiamy drzewko owocowe na nim w taki sposób, by korzenie swobodnie rozchodziły się na boki. Dodajemy palik, jeżeli drzewko będzie do niego przywiązane. Powoli zasypujemy je ziemią, poczynając od tej żyznej. Delikatnie ruszamy drzewkiem, by ziemia dotarła we wszystkie szczeliny między korzeniami. Na wierzchu musi wystawać miejsce szczepienia(zazwyczaj jest powyżej ok. 20cm od korzeni, dobrze widoczne miejsce zgięcia pnia sadzonki). Na górę dajemy niewielką warstwę gleby nieżyznej. Zasypujemy do poziomu poniżej miejsca szczepienia – ono musi znajdować się ponad gruntem, najlepiej ok. 10 cm(ważne, po zasypaniu tego miejsca sadzonka może wydać "dzikie", nie owocujące pędy). Na końcu umiarkowanie dociskamy ziemię.

 

Pierwsze przycięcie

Jeżeli sadzimy drzewka wiosną, to po zasypaniu zostawiamy drzewka w niewielkim dołku wokół pnia, podlewamy i przycinamy pędy boczne o 1/3 oraz przewodnik o 1/2 długości lub skracamy całą sadzonkę do 90cm, gdy nie ma żadnych rozgałęzień. Jeśli sadzimy jesienią, wokół pnia formujemy kopczyk(ochroni korzenie przed zimą), a z pierwszym przycinaniem czekamy do najbliższej wiosny. Wiosną kopczyk należy rozgarnąć. W kolejnych latach po owocowaniu powinno się wycinać pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się i konkurujące z przewodnikiem. Przy starszych drzewach można także skracać wysokość, aby nie trzeba było zbyt wysoko sięgać owoce, zachowując np. 4m wysokości. Warto zapoznać się jak z pojęciami takimi jak formowanie i prześwietlanie drzew owocowych.

 

Pamiętaj o zapylaczach

Zapylacze to inna odmiana tego samego gatunku. Istnieją odmiany które nie wymagają innych odmian w pobliżu, nazywa się je samopylnymi lub częściowo samopylnymi. Jednak większa część drzew jest obcopylna. Oznacza to, że w pobliżu muszą rosnąć dwie różne odmiany tego samego gatunku, dodatkowo pokryć się terminem kwitnienia. Pszczoły i inne owady przenoszą wtedy pyłek z kwiatów. Wówczas dochodzi do zapylenia i zawiązania owoców. Zapylanie działa do 12m. Spore ułatwienie mają tutaj działkowicze, ponieważ może okazać się, że to właśnie sąsiad ma posadzoną już jakąś odmianę. Jakie odmiany się zapylają? - najlepiej zapytać o to producenta. Można także skorzystać z naszego sklepu internetowego z roślinami drzewka-faworytka.pl, gdzie przy każdej odmianie wymieniliśmy zapylacz.

 

Zabezpieczenie na zimę

Młode sadzonki drzew owocowych zaleca zabezpieczyć się przez pierwszy rok/dwa na zimę. Później już nie wymagają zabezpieczeń i są mrozoodporne. Prawdopodobnie bez początkowego okrycia im się nic nie stanie, ale jeżeli chcemy być pewni, że nie przemarznie żadna gałązka (a w przypadku bardzo srogiej zimy nawet cała sadzonka), warto sadzonkę okryć. O zabezpieczaniu drzew na zimę pisaliśmy w osobnym poradniku (link).

 

Nawożenie po posadzeniu

Nawożenie najlepiej jest wykonywać corocznie, wiosną, głównie na młodych sadzonkach. Można od razu po posadzeniu użyć kompostownika, obornika czy innych naturalnych nawozów. Spokojnie przez ten czas rozłożą się i wnikną w głębszą warstwę gleby. Jeżeli nawozy będą chemiczne, to ogólnie warto odczekać ok. 2 mies. od zasadzenia, aby sadzonka spokojnie ukorzeniła się. W przypadku chemicznych nawozów pamiętajmy w szczególności o odpowiedniej dawce. Zazwyczaj na początku wystarczy kilka ziarenek wieloskładnikowego lub innego nawozu. W przypadku obornika nie należy w niego bezpośrednio wstawiać korzeni po posadzeniu, najlepiej jest go przykryć paroma cm gleby lub położyć go na wierzch, dopiero po posadzeniu. 

 

Prawidłowe sadzenie według powyższego schematu zwiększa szansę przyjęcia się drzewka. Na uwadze należy mieć także fakt, że liczy się także dalsze przycinanie drzew owocowych. Nasza praca zostanie jednak wynagrodzona pysznymi owocami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium