Sadzenie drzewek

Sadzenie drzewek – krok po kroku

 

Poradnik, jak sadzić drzewka owocowe – krok po kroku, by zrobić to dobrze i sadzonki przyjęły się. Przypominamy, że nasadzenia wykonujemy jesienią lub wiosną, kiedy drzewka nie mają liści, a soki zamknięte są w korzeniach. Drzewka owocowe z doniczek można wysadzać do gruntu także latem.

 

Przygotowanie drzewka owocowego

Drzewko owocowe należy dokładnie obejrzeć, konkretnie jego system korzeniowy i sprawdzić, w jakim jest stanie. Jeżeli korzenie są bardzo długie, przycinamy je, pozostawiając około 20-30 cm. Jeżeli są złamane, zniszczone lub obumarłe – usuwamy je, zostawiając tylko zdrową część. Korzenie powinny być zdrowe, uprzednio nawodnione, trochę elastyczne. Przygotowanie dołu do sadzenia

Wykopujemy dół o głębokości ok. 30 cm i średnicy też ok. 30 cm. Wielkość powinna móc pomieścić korzenie drzewa, więc czasem dołek może okazać się większy. Sprawdzamy, jaka gleba jest we wierzchnich warstwach – jeżeli bardzo zbita, mieszamy ją z piaskiem; jeżeli bardzo luźna, dodajemy ziemię kompostową lub ziemię z innego miejsca w ogrodzie. W ten sposób powstaje żyzna mieszanka, w której drzewko posadzimy. Wydobytą z głębszych warstw ziemię gliniastą odkładamy na osobny kopczyk – ta gleba nie jest żyzna. Sadzenie drzewek owocowych i pierwsze przycięcie

Na spód dołka wsypujemy część wykonanej wcześniej mieszanki ziemi, formujemy z niej niewielki kopczyk. Ustawiamy drzewko owocowe na nim w taki sposób, by korzenie swobodnie rozchodziły się na boki. Dodajemy palik, jeżeli drzewko będzie do niego przywiązane. Powoli zasypujemy je ziemią, poczynając od tej żyznej. Delikatnie ruszamy drzewkiem, by ziemia dotarła we wszystkie szczeliny między korzeniami. Na wierzchu musi wystawać miejsce szczepienia(zazwyczaj jest powyżej ok. 20cm od korzeni, miejsce zgięcia pnia sadzonki) Na górę dajemy niewielką warstwę gleby nieżyznej. Zasypujemy do poziomu poniżej miejsca szczepienia – ono musi znajdować się ponad gruntem, na wysokości około 15 cm(ważne, inaczej sadzonka może "zdziczeć!". Na końcu umiarkowanie dociskamy ziemię. Jeżeli sadzimy drzewka wiosną, to po zasypaniu zostawiamy drzewka w niewielkim dołku wokół pnia, podlewamy i przycinamy pędy o 1/3 oraz przewodnik o 1/2 długości. Jeśli sadzimy jesienią, wokół pnia formujemy kopczyk(ochroni korzenie przed zimą) i ochraniamy go przed zimą, a z pierwszym przycinaniem czekamy do najbliższej wiosny. W kolejnych latach warto wycinać po owocowaniu pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się oraz konkurujące z przewodnikiem.

 

Zabezpieczenie na zimę

Zabezpieczenia na zimę wymagają młode sadzonki przez pierwszy rok, maksymalnie dwa lub trzy. Wszystko zależy zastosowanej podkładki oraz od odmiany, większość drzew poradzi sobie bez żadnych zabezpieczeń. 

Przykładowo: sadzonki grusz na podkładce pigwy S1(dorasta do wysokości 2m) wymagają zabezpieczeń przez pierwsze lata, natomiast na podkładce gruszy kaukaskiej(dorasta do 6m, choć można wysokość regulować przycinaniem) nie wymagają okrywania. Czereśnia Lapins mimo silnej podkładki Colt wymaga zabezpieczenia przez pierwszy rok. Jabłoni półkarłowe np. m26, m7, p14 w większości nie wymagają okrywania, ale warto się zapoznać także z odmianą. Drzewka kolumnowe, mimo silnej podkładki, też warto zabezpieczyć przez pierwszy rok. Wszystkie sadzonki zasadzone jesienią najlepiej jest okryć, niezależnie od rodzaju. O tym, jak zabezpieczyć drzewka przed zimą, pisaliśmy na blogu(link). Jeżeli okryje się drzewa na silnych podkładkach przed pierwszą zimą, to w żaden sposób im nie zaszkodzimy, więc można to wykonać, jeżeli chcemy być pewni że sadzonka nie przemarznie. Pozostałe czynniki wpływające na mrozoodporność to np. województwo w którym mieszkamy i jak mroźna będzie nadchodząca zima. 

 

Nawożenie i opryski

Nawożenie najlepiej jest wykonywać corocznie, wiosną. Można od razu po posadzeniu użyć kompostownika, obornika czy innych naturalnych nawozów. Spokojnie przez ten czas rozłożą się i wnikną w głębszą warstwę gleby. Jeżeli nawozy będą chemiczne, to ogólnie warto odczekać min. 2 mies. od zasadzenia, aby sadzonka spokojnie ukorzeniła się, wtedy będzie sens stosowania takich nawozów. W przypadku chemicznych nawozów pamiętajmy w szczególności o odpowiedniej dawce. Zazwyczaj na początku wystarczy kilka ziarenek wieloskładnikowego, lub innego nawozu.

 

Opryski służą po to, aby drzewo nie zapadło na chorobę. Pierwsze opryski warto stosować już od pojawienia się listków/pąków/zawiązków. Brzoskwinie warto opryskiwać preparatem dopuszczonym do upraw ekologicznych "Miedzian", ze względu na kędzierzawość liści. Grusze od rdzy gruszy, czereśnie od raka bakteryjnego itd. Jeżeli chcemy uprawiać drzewa ekologicznie, to warto wybrać odporniejsze odmiany, lub zastąpić opryski naturalnymi preparatami, np. wywarem z pokrzywy, czosnku, skrzypu, cebuli lub zakupić gotowy, naturalny zamiennik. W ten sposób plon będzie co roku, w innym przypadku, w niektórych latach, gdy zaatakuje choroba, plon będzie mniejszy.

 

Samo sadzenie nie stanowi więc problemu - liczy się przede wszystkim dalsza pielęgnacja. Nasza praca zostanie jednak wynagrodzona pysznymi owocami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl