AZALIA JAPOŃSKA KONIGSTEIN W DONICY
Opis
Azalia japońska ‘Konigstein’ (Rhododendron obtusum) pomimo niewielkiego wzrostu zwraca na siebie uwagę. Może być jedną z najpiękniejszych późnowiosennych dekoracji ogrodu. Duże walory zachowuje także poza okresem kwitnienia i przez część zimy. Została wyselekcjonowana przez W. Danhardta w 1978 roku.
Charakterystyka azalii japońskiej ‘Konigstein’
Odmiana azalii japońskiej ‘Konigstein’ dorasta finalnie do ok. 60 cm wysokości, przy czym po 10 latach uprawy osiąga ok. 50cm. Ma rozłożysty pokrój, szerokość dochodzi do 80cm. Wytwarza kwiaty średniej wielkości (do 4cm średnicy), bardzo liczne o fioletowej barwie (z ciemniejszymi przebarwieniami). Liście są drobne, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, błyszczące.
Kiedy kwitnie azalia japońska?
Azalia japońska kwitnie nieco później od wielu innych odmian. Zazwyczaj zakwita pod koniec maja, a kontynuuje kwitnienie w czerwcu.
Uprawa azalii japońskiej
Krzew wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych do obfitego kwitnienia. Ma osobliwe wymagania glebowe – to roślina kwasolubna (kwaśny odczyn). Dlatego ziemię ogrodową powinno się mieszać z torfem i piachem. W czasie susz wymaga podlewania. Można ją sadzić jesienią lub zimą w rozstawie co 70-80cm. Zaleca się solidnie ściółkować przed nadejściem zimy.
Zastosowanie w ogrodzie
Sadzonki azalii japońskiej ‘Konigstein’ dekorują rabaty z roślinami o podobnych wymaganiach, a także wrzosowiska. Na mniejszych i zakwaszonych obszarach krzew może pełnić funkcję rośliny okrywowej (wtedy rozsada sadzenia jest niższa). Nadaje się do uprawy pojemnikowej, np. na balkonie i tarasie. Pasuje do różnych stylów urządzania, z wyszczególnieniem ogrodów orientalnych.