AZALIA JAPOŃSKA PURPURTRAUM W DONICY
Opis
Azalia japońska 'Purpurtraum' (Rhododendron obtusum) należy do grupy Japanese Azalea. To odmiana niemiecka wyselekcjonowana przez A.Wemkena. W handlu jest dostępna od 1990 roku. Sadzonki azalii zwracają na siebie uwagę wyrazistą barwą kwiatów.
Charakterystyka azalii japońskiej ‘Purpurtraum’
Azalia japońska ‘Purpurtraum’ ma karłowy, ale rozłożysty pokrój. Sadzonki po 10 latach uprawy osiągają 50-60cm wysokości, przy 80-90cm szerokości. Krzew wytwarza eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone liście. Jesienią przebarwiają się na purpurowo, ciemno fioletowo i bordowo. Zazwyczaj utrzymują się przez część zimy. Kwiaty są lejkowate o średnicy 3-3,5cm, zebrane w grupy, tworzą okazałe kwiatostany. Mają oryginalną barwę – są fioletowe, ale z zauważalnym, czerwonym odcieniem.
Kiedy kwitnie azalia japońska?
Rododendron ‘Purpurtraum’ zakwita w drugiej połowie maja. Kwitnie również w czerwcu. Kwitnienie można lekko przedłużyć przez systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.
Uprawa azalii japońskiej
Najlepsze do uprawy są miejsca widne, dobrze oświetlone, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Znoszą lekkie zacienienie i półcień (wtedy kwitnienie jest słabsze). Wymagania glebowe są specyficzne – sadzonki azalii japońskiej potrzebują gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej i kwaśnej. Tradycyjnie przed sadzeniem ziemię ogrodową miesza się z kwaśnym torfem oraz piaskiem. Optymalny termin sadzenia: jesień lub wiosna. Rozstawa: 70-80cm. Przez pierwsze lata, zanim rododendron rozrośnie się, warto sadzić przy nim niskie rośliny, np. krzewinki.
Zastosowanie w ogrodzie
Azalia japońska ‘Purpurtraum’ to wzbogacenie rabat złożonych z roślin o podobnych wymaganiach, a także wrzosowisk. Wprowadza koloryt do ogrodu. Jest szczególnie dekoracyjna pod koniec wiosny oraz jesienią. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, np. na balkonie, tarasie czy przy drzwiach wejściowych do domu.