BARWINEK WIĘKSZY VARIEGATA W DONICY

Wysokość: 15-25 cm.
Stan: Doniczka P9.
Wiek: 2 lata.
Termin przesadzania roślin z doniczek do gruntu to wiosna, lato i jesień.
Cena: 16,80 zł 16.80
Ocena: 0
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Barwinek większy ‘Variegata’ (Vinca major) to efektowna roślina okrywowa, która jest m.in. wykorzystywana do dekoracji palm wielkanocnych. W ogrodzie służy do „zadań specjalnych”.

 

Charakterystyka barwnika większego ‘Variegata’

Barwinek większy to niska, wieloletnia, zimozielona krzewinka osiągająca średnio 30- 40cm wysokości. Mocno rozrasta się wszerz. Tworzy kępy złożone z licznych pędów, wzniesionych, lekko pokładających się. Są pokryte jajowatymi, ostro zakończonymi, błyszczącymi, dość grubymi liśćmi. Blaszki liściowe są ciemnozielone, lecz mają kremowożółte bądź żółte obrzeżenia. Kwiaty są duże, o średnicy do 5cm (znacznie większe niż u barwnika pospolitego) i lawendowo-niebieskiej barwie.

 

Kiedy kwitnie barwinek większy?

Barwinek większy ‘Variegata’ kwitnie wiosną – w kwietniu i maju. Zdarza się, że powtarza kwitnienie w późniejszych miesiącach, ale nie jest to regułą.

 

Uprawa barwinka większego

Barwinek większy dobrze znosi stanowiska półcieniste, a nawet pełne zacienienie. Zalicza się do wąskiej grupy bylin cienia, chociaż akurat odmiana ‘Variegata’ ma nieco wyższe wymagania od innych barwinków. Najlepsza jest duża ilość światła rozproszonego. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, umiarkowanie wilgotne. Znosi słabsze typy gleb poza skrajnymi – suchymi i podmokłymi. Zaleca się go sadzić co 40cm, wtedy względnie szybko zarośnie dany obszar. Wymaga osłony przed zimą, np. igliwiem. Pod tym względem ma wyższe wymagania od barwinka pospolitego.

 

Zastosowanie w ogrodzie

Barwinek większy ‘Variegata’ warto sadzić na cienistych rabatach, a także pod koroną drzew i krzewów. Dzięki temu upiększa się newralgiczne miejsca zapobiegając masowemu rozprzestrzenianiu chwastów. Atrakcyjnie wygląda przy murkach. Pasuje m.in. do ogrodów leśnych, naturalistycznych i wiejskich.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium