BRZOZA BRODAWKOWATA DALECARLICA W DONICY
Opis
Brzoza brodawkowata ‘Dalecarlica’ (Betula pendula) to niezwykła odmiana o liściach, które z kształtu kojarzą się z...dębem czerwonym. Są jednak dużo mniejsze. Drzewo znane także pod nazwą ‘Crispa’ jest uprawiane od 1767 roku.
Charakterystyka brzozy brodawkowatej ‘Dalecarlica’
Brzoza brodawkowata ‘Dalecarlica’ to średniej wielkości drzewo dorastające do 20 m wysokości (przy 6-7 m szerokości). Wzrost jest silny. Korona jest ażurowa, o zmiennym kształcie (np. stożkowatym lub jajowatym). Kora na pniach i starszych pędach jest kredowobiała, z ciemnoszarymi cętkami. Liście są głęboko powcinane, błyszczące, jasnozielone, nietypowe dla gatunku. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty męskie mają postać „kotków”, żeńskie są niepozorne. Dostarczają pszczołom cennego pyłku. Owocem jest orzeszek – przysmak dla wielu ptaków, m.in. czeczotek.
Kiedy kwitnie brzoza brodawkowata?
Brzoza brodawkowata ‘Dalecarlica’ kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Uprawa brzozy brodawkowatej
Brzoza brodawkowata jest łatwa w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych do częściowo zacienionych. Toleruje przeciętne ogrodowe gleby, także lekkie i piaszczyste. Radzi sobie nawet w podłożach kamienistych. Jest w pełni mrozoodporna. Sadzonki brzozy brodawkowatej ‘Dalecarlica’ można sadzić od wiosny do jesieni, w rozstawie co ok. 300 cm. W czasie długotrwałych susz warto ją podlewać.
Zastosowanie w ogrodzie
Brzoza brodawkowata to jedno z najpiękniejszych drzew, ozdobnych przez cały rok, a odmiana ‘Dalecarlica’ ma dodatkowo oryginalne liście. Można posadzić ją jako soliter. Nadaje się także na szpalery. Efektownie wygląda sadzona w grupie przy drodze prowadzącej do domu. Często dekoruje ogrody skalne i wrzosowiska.