BRZOZA BRODAWKOWATA PURPUREA W DONICY
Opis
Brzoza brodawkowata ‘Fastigiata’ (Betula pendula) zwraca na siebie uwagę nietypowym wybarwieniem liści. Nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji drzewiasto- krzewiastych. W ogrodach jest uprawiana od XIX wieku.
Charakterystyka brzozy brodawkowatej ‘Purpurea’
Brzoza brodawkowata ‘Fastigiata’ średnio dorasta do 10-15 m wysokości i 5 m szerokości. Rośnie wolniej od typowego gatunku. Największą ozdobą są liście: początkowo ciemnoczerwone, po rozwinięciu ciemnopurpurowe. Jesienią przebarwiają się na brązowo lub brązowo-czerwono. Kora jest kredowobiała, z szaroczarnymi prześwitami. Jedynie u podstawy pędu ma czarną barwę. Kwiaty męskie to długie, zwisające „kotki”, zaś żeńskie kwiaty są niepozorne. Owocem jest orzeszek (pokarm dla ptaków).
Kiedy kwitnie brzoza brodawkowata?
Brzoza brodawkowata ‘Purpurea’ kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są pyłkodajne, to cenny pożytek pszczeli.
Uprawa brzozy brodawkowatej
Optymalne do uprawy brzozy ‘Purpurea’ jest stanowisko jasne, widne o dużej ilości światła rozproszonego, ale nie silnie nasłonecznione. Odmiany o liściach barwnych, w tym wypadku purpurowych, są nieco bardziej wrażliwe na poparzenia słoneczne. Jednocześnie należy unikać uprawy w cieniu, wtedy liście słabo wybarwiają się. Drzewo ma małe wymagania glebowe. Toleruje przeciętne ogrodowe podłoża. Znosi gleby piaszczyste. Co więcej, w takich warunkach barwy są bardziej wyraziste. Sadzonki brzozy brodawkowatej ‘Purpurea’ można sadzić od wiosny do jesieni, co ok. 300-350 cm. Odmiana jest mrozoodporna.
Zastosowanie w ogrodzie
Brzoza brodawkowata ‘Purpurea’ warto posadzić w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, np. jako soliter na trawniku. To drzewo, które zwraca na siebie uwagę. Dobrze wygląda również na jednolitym tle ścian.