BUKSZPAN DROBNOLISNTY FAULKNER W DONICY
Opis
Bukszpan drobnolistny ‘Faulkner’ (Buxus microphylla) to niska odmiana o uniwersalnym zastosowaniu w ogrodzie. Na rynku jest dostępna od 1970 roku. Została wyselekcjonowana w USA.
Charakterystyka bukszpanu drobnolistnego ‘Faulkner’
Bukszpan drobnolistny ‘Faulkner’ dorasta do 100-120 cm (rzadziej do 150cm). Wzrost jest wolny. Sadzonki mają zwarty, regularny, kulisty pokrój. Liście są drobne (jak wskazuje nazwa gatunkowa), skórzaste, błyszczące z wierzchu, ciemnozielone i całobrzegie. Zimą wykazują tendencję do zmieniania odcienia na brązowy. Są zimozielone. Ulistnienie jest bardzo gęste. Kwiaty i owoce są niepozorne.
Kiedy kwitnie bukszpan drobnolistny?
Drobne kwiaty pozbawione płatków pojawiają się od końca marca do maja. Nie mają wartości dekoracyjnej, ale są miododajne i przyciągają zapylacze.
Uprawa bukszpanu drobnolistnego
Bukszpan drobnolistny ‘Faulkner’ można uprawiać w miejscu słonecznym do częściowego zacienienia. Toleruje słabsze, przeciętne ogrodowe podłoża, ale optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o pH od obojętnego do lekko zasadowego. Sadzonki bukszpanu sadzi się jesienią bądź wiosną. Prawidłowa rozstawa wynosi 50-60 cm i nawet (20-40cm w przypadku zakładania żywopłotu). W czasie susz bukszpan zaleca się podlewać. Sporadyczne podlewanie wykonuje się zimą (najlepiej w bezmroźne zimy). Od kwietnia warto sprawdzać wnętrze krzewów w poszukiwaniu szkodników, głównie ćmy bukszpanowej. Bukszpan drobnolistny jest odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza.
Zastosowanie w ogrodzie
Bukszpan drobnolistny ‘Faulkner’ tradycyjnie wykorzystuje się do zakładania niskich żywopłotów, np. przy ogrodzeniu lub dzielących poszczególne zakątki w ogrodzie. Ponadto można go sadzić na trawniku i nadawać formę figur geometrycznych (głównie kul). Pasuje na obwódki (jeśli jest regularnie cięty). Wzbogaca rabaty bylinowe. Dzięki sadzonkom bukszpanu ‘Faulkner’ ogród jest ozdobny przez cały rok.