CIS POSPOLITY AUREA DECORA W DONICY
Opis
Cis pospolity ‘Aurea Decora’ (Taxus baccata) wyróżnia się oryginalnym pokrojem i wybarwieniem igieł. To stara, sprawdzona odmiana dostępna w sprzedaży od 1928 roku. Została wyselekcjonowana przez Antoniego Wróblewskiego w Ogrodach Kórnickich (dziś Szkółki Kórnickie).
Charakterystyka cisu pospolitego ‘Aurea Decora’
Cis pospolity ‘Aurea Decora’ ma rozłożysty pokrój: początkowo niski i szeroki, z czasem wypiętrzający się. Pędy wyrastają pod ostrym kątem. Pokryte są długimi, niekłującymi igłami (2-2,5 cm). Młode przyrosty są miedziane, następnie złocistozielone. Na starszych, ciemnozielonych igłach tylko obrzeżenie pozostaje jasne. Krzew jest ozdobny przez cały rok. To odmiana żeńska, która wytwarza czerwone owoce. Zawarte w nich nasiona są trujące dla człowieka. Natomiast z cisu jako pokarmu chętnie korzystają ptaki w okresie zimowym. Kwiaty są drobne, niepozorne, pojedyncze. Krzew dorasta do 2-3m wysokości przy 3-4m szerokości.
Kiedy kwitnie cis pospolity?
Cis pospolity ‘Aurea Decora’ kwitnie wczesną wiosną, zwykle w marcu i kwietniu. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.
Uprawa cisu pospolitego
Cis pospolity zalicza się do roślin pożądanych w ogrodzie, gdyż jest cienioznośny. Odmiana ‘Aurea Dekora’ jest jednak trochę bardziej wymagająca od typowego gatunku. Optymalna jest duża ilość światła rozproszonego. Sadzonki cisu zaleca się sadzić późnym latem, wczesną jesienią lub wiosną w odległości ok. 1,5-2m od innych roślin. Początkowo, zanim rozrośnie się, można uprawiać przy nim nieduże rośliny, np. gatunki jednoroczne i byliny. Gatunek preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko zasadowym. Nie lubi podłoży suchych i podmokłych. W czasie susz wymaga podlewania, sporadyczny zabieg wykonuje się także zimą. Młode sadzonki ‘Aurea Decora’ warto ściółkować przed nadejściem zimy.
Zastosowanie w ogrodzie
Cis pospolity dobrze wygląda w wydzielonym miejscu na trawniku. Nadaje się do tworzenia efektownych „figur” geometrycznych w kompozycjach krzewiasto-drzewiastych. Wprowadza nietypowy koloryt. Ponadto można obsadzać nim skarpy. Czasem jest wykorzystywany do tworzenia niskich, obwódkowych żywopłotów (strzyżonych).