CIS POSPOLITY FASTIGIATA ROBUSTA W DONICY
Opis
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ (Taxus baccata) to szwajcarska odmiana dostępna w sprzedaży od 1940 roku. W porównaniu z typową ‘Fastigiata’ rośnie szybciej i ma węższy pokrój.
Charakterystyka cisu pospolitego ‘Fastigiata Robusta’
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ dorasta docelowo do ok. 5 m wysokości (przy ok. 1 m szerokości). Po 10 latach uprawy osiąga średnio 1,5-2 m wysokości przy 0,4 m szerokości. To umiarkowane tempo wzrostu. Pokrój jest wąski, regularny, kolumnowy, zwężający się u góry. Igły są dość długie i szerokie (do 3 cm długości i 0,3 cm szerokości), niekłujące, ciemnozielone, błyszczące. Są ułożone niemal prostopadle względem pędów. To odmiana żeńska wytwarzająca atrakcyjne, czerwone owoce – osnówki. Sam miąższ jest co prawda jadalny, ale znajdujące się w owocach nasiona są silnie trujące. Owoce cisu stanowią zimowy pokarm dla ptaków. Kwiaty są drobne i niepozorne.
Kiedy kwitnie cis pospolity?
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ kwitnie wczesną wiosną. Kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych.
Uprawa cisu pospolitego
Cis pospolity lubi miejsca o dużej ilości światła rozproszonego, lecz jednocześnie jest gatunkiem cienioznośnym. Odmiana ‘Fastigiata Robusta’ radzi sobie w dużym zacienieniu. Wolniej rośnie, ale zachowuje atrakcyjny wygląd. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Znosi suszę, ale warto go podlewać. Należy unikać uprawy w podłożu piaszczystym oraz podmokłym. Sadzonki cisu ‘Fastigiata Robusta’ sadzi się późnym latem, wczesną jesienią bądź wiosną w rozstawie wynoszącej 50-60 cm. Koronę przed zimą zaleca się związać sznurem lub usuwać zalegający na niej śnieg (aby nie wyginał pędów). Warto stosować ściółkę okrywająca. Odmiana charakteryzuje się dużą mrozoodpornością.
Zastosowanie w ogrodzie
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ nadaje do zakładania żywopłotów. Sprawdza się tam, gdzie dla innych gatunków żywopłotowych (np. żywotników) jest za ciemno. Jest atrakcyjny przez cały rok. Można go sadzić przy ścianach dla zasłonięcia. Nadaje się do tworzenia kompozycji krzewiasto-drzewiastych.