CIS POŚREDNI HILLII W DONICY
Opis
Cis pośredni ‘Hillii’ (Taxus media) powstał przez skrzyżowanie cisu pośredniego i cisu japońskiego. Odmiana cieszy się dużą popularnością w Polsce (i nie tylko). Powstała w 1917 roku w USA, w szkółce Hill’a.
Charakterystyka cisu pośredniego ‘Hillii’
Cis pośredni ‘Hillii’ docelowo dorasta do 3-4 m wysokości. Tempo wzrostu umiarkowane. Po 10 latach osiąga ok. 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Początkowo pokrój jest kolumnowy, u starszych kilkunastoletnich lub kilkudziesięcioletnich krzewów korona poszerza się w wierzchniej części. Igły są ciemnozielone, błyszczące, miękkie i przyjemne w dotyku, o długości do 3 cm i szerokości 0,3 cm. Kwiaty są niepozorne, bez wartości dekoracyjnej. Cis ‘Hillii’ to odmiana męska, która nie zawiązuje owoców.
Kiedy kwitnie cis pośredni ‘Hillii’?
Krzew kwitnie wiosną.
Uprawa cisu pośredniego
Cis pośredni ‘Hillii’ radzi sobie na stanowiskach słonecznych, lekko zacienionych, półcienistych i zacienionych. Jest tolerancyjny względem światła. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, ale radzi sobie w przeciętnych ogrodowych glebach. Należy unikać sadzenia w podłożu piaszczystym oraz podmokłym. Sadzonki cisa sadzi się w ogrodzie pod koniec lata, wczesną jesienią bądź wiosną. Prawidłowa rozstawa wynosi ok. 100 cm (znacznie gęściej w przypadku żywopłotów). Krzew powinno się podlewać w czasie susz. Pożądane jest sporadyczne podlewanie zimą (zapobiega suszy fizjologicznej). Podłoże warto ściółkować. Cis ‘Hillii’ dobrze reaguje na cięcie.
Zastosowanie w ogrodzie
Cis pośredni ‘Hillii’ to odmiana polecana na żywopłoty. Ponadto warto sadzić go w kompozycjach drzewiasto-krzewiastych i na wydzielonym miejscu na trawniku. Dzięki braku owocowania ogranicza się zagrożenie dla dzieci. Jest całoroczną dekoracją ogrodów i parków.