CIS POŚREDNI WOJTEK W DONICY
Opis
Cis pośredni ‘Wojtek’ (Taxus media) to polska odmiana wyselekcjonowana przez Władysława Senetę. Jest dostępny w sprzedaży od lat 70-tych ubiegłego wieku. Odmiana jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach i parkach.
Charakterystyka cisu pośredniego ‘Wojtek’
Cis pospolity ‘Wojtek’ to odmiana wysoka o kolumnowym pokroju. Docelowo dorasta do 3- 4 m wysokości (i 1 m szerokości), po 10 latach uprawy osiąga ok. 2 m (przy 0,5 m szerokości). Z wiekiem może przybierać kształt bardziej stożkowaty. Igły są ciemnozielone, błyszczące, niekłujące, przyjemne w dotyku. To odmiana męska, która nie zawiązuje owoców. Kwiaty są niepozorne.
Kiedy kwitnie cis pośredni?
Cis pośredni kwitnie wczesną wiosną. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.
Uprawa cisu pośredniego
Cis pośredni ‘Wojtek’ dobrze radzi sobie na różnorodnych stanowiskach, także w miejscach zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby. Toleruje przeciętne podłoża. Sadzonki cisu w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem wiosny, końca lata i początku jesieni. W czasie susz krzew zaleca się podlewać. Sporadyczne zabiegi wykonuje się także zimą. Nie wymaga regularnego cięcia.
Zastosowanie w ogrodzie
Cis pospolity warto sadzić na żywopłoty w miejscach, które są zbyt zacienione dla innych roślin żywopłotowych. Swoją funkcję spełnia po ok. 8-10 latach uprawy. Ponadto pasuje do kompozycji drzewiasto-krzewiastych. Ze względu na wąski pokrój nie zacienia ogrodu. Można go sadzić nawet w dużych rabatach z bylinami, trawami ozdobnymi i innymi krzewami.