FORSYCJA POŚREDNIA GOLDRAUSCH W DONICY
Opis
Forsycja pośrednia ‘Goldrausch’ (Forsythia intermedia) wyróżnia się dużymi, szerokimi kwiatami, większymi w porównaniu z innymi gatunkami.
Charakterystyka forsycji pośredniej ‘Goldrausch’
Forsycja pośrednia ‘Goldrausch’ dorasta do 2-3 m wysokości (przy zbliżonej szerokości). Początkowo pokrój jest smukły, z czasem krzew staje się bardziej rozłożysty. Największą ozdobą są dzwonkowate kwiaty. Osiągają 8-12 cm długości przy 4 cm szerokości! Mają ciemnożółtą barwę. Gęsto i obficie pokrywają pędy. Zawiązuje je nie tylko na pędach dwuletnich, ale także na jednorocznych (mniej obficie). Liście są lancetowate, ząbkowane, jasnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Kiedy kwitnie forsycja pośrednia?
Forsycja pośrednia ‘Goldrausch’ zakwita wczesną wiosną, jeszcze w stanie bezlistnym. W zależności od przebiegu pogody kwitnie od połowy marca lub od przełomu marca ikwietnia. Kwitnienie często przypada na święta wielkanocne.
Uprawa forsycji pośredniej
Forsycję pośrednią powinno się uprawiać w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych (dla obfitego kwitnienia). Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, szybko nagrzewające się, ale krzew toleruje przeciętne podłoża ogrodowe. Sadzonki forsycji ‘Goldrausch’ można sadzić od wiosny do jesieni w rozstawie 200-250 cm. Krzew wymaga regularnego cięcia i odmładzania. Poza wymienionym zabiegiem jest prawie bezobsługowy. Zaleca się go podlewać jedynie w przypadku długotrwałych susz. Charakteryzuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Jest również odporny na mróz.
Zastosowanie w ogrodzie
Forsycja pośrednia ‘Goldrausch’ to główna dekoracja, na którą zwraca się uwagę wczesną wiosną. Dlatego warto uprawiać ją w miejscu wyeksponowanym. Później – po kwitnieniu – nadaje ogrodowi naturalistyczny efekt. Często uprawia się ją przy ogrodzeniach i ścianach budynków. Pasuje także na rabaty – sadzi się ją z tyłu jako tło dla niższych gatunków. Pędy z kwiatami są dekoracją wazonów.