HORTENSJA BUKIETOWA GRANDIFLORA W DONICY
Opis
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ (Hydrangea paniculata) to wysoka i dość rozłożysta odmiana wytwarzająca duże kwiatostany. Uchodzi za najstarszą odmianę. Szacuje się, że pochodzi z 1862 roku. Jej odkrywcą (hodowcą) był Phillip Franz von Siebold.
Charakterystyka hortensji bukietowej ‘Grandiflora’
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ w dobrych warunkach może przekraczać 200 cm wysokości (przy ok. 150 cm szerokości). Krzew ma luźny pokrój, pędy atrakcyjne przewieszają się. Pokryte są szerokolancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty są drobne, ale tworzą duże, stożkowate kwiatostany (nawet do 30 cm długości). Początkowo są białe do kremowych, później przebarwiają się na biało-różowo, a następnie na różowo- czerwono. Wydzielają miodowy zapach. Przyciągają pszczoły i motyle.
Kiedy kwitnie hortensja bukietowa?
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ kwitnie od lipca do września. Wytwarza kwiaty na pędach tegorocznych.
Uprawa hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa powinna być uprawiana w miejscu słonecznym (dla obfitego kwitnienia) do lekkiego zacienienia. Preferuje gleby żyzne i próchnicze, koniecznie o niskim pH (odczyn od kwaśnego do lekko kwaśnego). Sadzonki hortensji ‘Grandiflora’ można sadzić od wiosny do jesieni. Prawidłowa rozstawa wynosi ok. 120-140 cm. Krzew zaleca się podlewać w czasie susz. Cięcie wykonuje się przed kwitnieniem. Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ uchodzi za jedną z najodporniejszych odmian. Jest w pełni mrozoodporna, nie wymaga okrywania.
Zastosowanie w ogrodzie
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ jest uniwersalna pod względem aranżacji. Warto komponować ją z innymi odmianami, innymi gatunkami krzewów, a także trawami ozdobnymi. Efektownie wygląda na rabatach (rośliny kwasolubne) i wrzosowiskach. Można tworzyć z niej szpalery, np. wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu.