HORTENSJA BUKIETOWA PINK LADY W DONICY
Opis
Hortensja bukietowa ‘Pink Lady’ (Hydrangea paniculata) zachwyca różnorodnymi kwiatami tworzącymi efektowne kwiatostany. Odmiana ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie i harmonijnie komponuje się z innymi gatunkami. To odmiana holenderska dostępna w sprzedaży od 1990 roku.
Charakterystyka
Hortensja bukietowa ‘Pink Lady’ to dość wysoki krzew osiągający 200-220 cm wysokości przy nawet 250 cm szerokości. Ma rozłożysty pokrój. Pędy są wyprostowane, ale w czasie kwitnienia wyginają się łukowato pod ciężarem kwiatostanów. Kwiatostany są długie (ok. 20 cm), stożkowate, składają się zarówno z kwiatów płodnych jak i bardziej atrakcyjnych kwiatów płonnych z ząbkowatymi obrzeżami. W początkowej fazie kwitnienia są białokremowe, później biało-różowe, pod koniec kwitnienia zachwycają intensywnym różem. Liście są jajowate, ostro zakończone, ciemnozielone.
Termin kwitnienia
Hortensja bukietowa ‘Pink Lady’ kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów tegorocznych.
Uprawa
Hortensję bukietową ‘Pink Lady’ najlepiej uprawiać w miejscach jasnych, dobrze oświetlonych, o dużej ilości światła rozproszonego. Toleruje półcień, ale kwitnienie jest wtedy trochę słabsze, a kwiatostany mniejsze. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze o odczynie kwaśnym do lekko kwaśnego. Tradycyjnie ziemię ogrodową miesza się przed sadzeniem z kwaśnym torfem (warto dodać także piach). Sadzonki hortensji ‘Pink Lady’ zaleca się sadzić od wiosny do wczesnej jesieni. Prawidłowa rozstawa sadzenia wynosi ok. 200 cm. W czasie susz krzew należy podlewać. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna, nie wymaga okrywania. Wiosną wykonuje się cięcie.
Zastosowanie w ogrodzie
Hortensja bukietowa ‘Pink Lady’ wprowadza do ogrodu atrakcyjny koloryt, a przy tym zmienność. Odmiana jest na tyle wysoka i szeroka, że warto uprawiać ją na szpalery lub żywopłoty. Może posłużyć do zasłonięcia ścian, murów czy oddzielenia ogrodu ozdobnego od części gospodarczej. Ponadto uprawia się ją na wrzosowiskach i w rabatach roślin kwasolubnych.