HORTENSJA PNĄCA W DONICY
Opis
Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) to efektowne pnącze pochodzące z krajów Dalekiego Wschodu. Pasuje do każdego ogrodu. Służy do „zadań specjalnych”.
Charakterystyka hortensji pnącej
Hortensja pnąca tworzy długie, dość masywne pędy o długości kilkunastu metrów. Kora jest czerwonobrązowa, łuszcząca. Roczne przyrosty wynoszą ok. 100 cm. Krzew wspina się po podporach przy pomocy korzeni przybyszowych porastających pędy. Liście są owalne, ciemnozielone, o średnicy ok. 10 cm. Jesienią przebarwiają się na kolor złocisty. Kwiatostany są dość płaskie, talerzowate, składające się z drobnych kwiatów płodnych i większych, czteropłatkowych kwiatów płodnych. Mają barwę białą, a osiągają średnicę 15- 25 cm.
Kiedy kwitnie hortensja pnąca?
Hortensja pnąca kwitnie obficie od przełomu czerwca i lipca przez cały lipiec. Wytwarza kwiaty na pędach 2- i 3-letnich.
Uprawa hortensji pnącej
Hortensja pnąca w odróżnieniu od kuzynów preferuje stanowiska półcieniste, a nawet zacienione. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie kwaśnym. Źle znosi susze – wymaga podlewania. Jest mrozoodporna, jedynie w najchłodniejszych rejonach Polski zaleca się stosować ściółkowanie. Sadzonki hortensji ogrodowej można sadzić od wiosny do jesieni. Pnącze nie wymaga cięcia.
Zastosowanie w ogrodzie
Hortensję ogrodową wykorzystuje się do ozdoby elementów małej architektury (np. altan i trejaży), a także ścian budynków i ogrodzeń. Jest traktowana jako szybciej rosnąca i bardziej mrozoodporna alternatywa dla bluszczu pospolitego. Dobrze rośnie tam, gdzie większość pnączy radzi sobie słabo.
Grażyna
Z pewnością wzbogaci przestrzeń wokół domu.