JABŁOŃ RENETA LANDSBERSKA W DONICY
Opis
Jabłoń Reneta Landsberska to stara, Polsko-Niemiecka, wczesnozimowa odmiana, z której cydry i ciasta zajmują wysokie miejsca w konkursach.
Owoc
Owoce określane są jako duże lub średniej wielkości, stożkowate, lekko spłaszczone. Skórka zielona z pomarańczowym rumieńcem. Miąższ aromatyczny, winny, soczysty i słodko-kwaśny. Owoce dojrzewają na początku października, najlepiej smakują w grudniu. Wrażliwe na obicia oraz transport. Plon jest obfity i coroczny. Owoce mają tendencje do drobnienia, stąd warto wykonywać przerzedzanie zawiązków.
Uprawa
Preferuje piaszczyste gleby o lekko kwaśnym pH. Stanowisko powinno być jak najbardziej słoneczne oraz przewiewne. Nie jest wymagającą odmianą, a po zastosowaniu do rad - może być uprawiana całkowicie ekologicznie.
Odporność: Wrażliwa na mróz, młode sadzonki warto przykrywać przez pierwsze lata. Uprawa na Kurpiach i Mazurach nie udaje się, z powodu zbyt zimnego klimatu. Wrażliwa na choroby, w tym parcha i mączniaka.
Zapylacze: Antonówka Zwykła, Kronselska, Boiken, Koksa Pomarańczowa, Jonathan, James Grieve, Królowa Renet, Malinowa Oberlandzka.
Cięcie: Pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, nawet jeżeli sadzimy jesienią. Skracamy wtedy pędy boczne o 1/3 a przewodnik 1/2. Jeżeli sadzonka jest nierozgałęziona, wystarczy że zostanie skrócona do ok. 90cm. W kolejnych latach wykonujemy cięcie prześwietlające(najlepiej w lutym), wycinając min. pędy rosnące do środka korony czy wilki(pionowe gałązki). Starsze drzewa można także odmładzać.
Historia
Wyhodowana w Gorzowie Wielkopolskim(40r) z nasiona, przez syna nadburmistrza Theodora Heinricha Otto Burchardta. Do dziś na terenie Gorzowa rozlega się sad nasadzony ową odmianą, a w okolicach ulic Kazimierza Jagiellończyka i Edwarda Borowskiego znajdowało się pierwsze drzewo Renety Landsberskiej. Obecnie w Polsce jest mało popularna, w Niemczech bardzo znana do tej pory.