JAŁOWIEC CHIŃSKI STRICTA W DONICY
Opis
Jałowiec chiński ‘Stricta’ (Juniperus chinensis) to odmiana o regularnym pokroju i atrakcyjnym wybarwieniu. Na uniwersalne zastosowanie, szersze niż u wielu innych odmian. Pasuje do każdego ogrodu.
Charakterystyka jałowca chińskiego ‘Stricta’
Jałowiec chiński ‘Stricta’ ma regularny, stożkowaty pokrój (lub szeroko kolumnowy) – u starszych roślin) Początkowo rośnie wolno, z upływem czasu tempo wzrostu wzrasta. Po 10 latach uprawy osiąga ok. 2 m wysokości. Docelowo osiąga ok. 3m wysokości przy zaledwie 1-1,2 m szerokości. Tworzy krótkie, sztywne pędy pokryte miękkimi, ale kłującymi igłami. Ulistnienie jest niebieskozielone. Zimą przebarwia się bardziej na stalowoniebieski odcień. Młode, wiosenne przyrosty są zielonożółte. Owoce – szyszkojagody – są fioletowe.
Kiedy kwitnie jałowiec chiński?
Jałowiec ‘Stricta’ kwitnie wiosną, ale kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.
Uprawa jałowca chińskiego
Jałowiec chiński najefektowniej wybarwia się w miejscach słonecznych. Toleruje lekkie zacienienie do półcienia. Dobrze rośnie w większości gleb, poza podmokłymi i ciężkimi. Sprawdza się w podłożach lekkich, piaszczystych. Jest odporny na mróz. Młode rośliny w czasie susz zaleca się podlewać, starsze dobrze znoszą okresowy niedobór wody. Sadzonki jałowca ‘Stricta’ można sadzić od wiosny do jesieni, co 80-100 cm (gęściej w szpalerach i żywopłotach).
Zastosowanie w ogrodzie
Jałowiec chiński można wykorzystać na żywopłoty i szpalery. Na podłożach piaszczystych lepiej sprawdza się od bardziej popularnych żywotników. Ponadto nadaje się do kompozycji drzewiasto-krzewiastych, do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Zabiera mało przestrzeni i nie zacienia ogrodu.