JAŁOWIEC ŁUSKOWATY BLUE STAR W DONICY
Opis
Jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’ (Juniperus squamata) to karłowa, holenderska odmiana odkryta ok. 1950 roku przez A. Hoogevena. Pierwszym przedstawicielem nowej odmiany była „czarcia miotła” odnaleziona na odmianie ‘Meyeri’, którą zaczęto rozmnażać na szerszą skalę. W 1993 roku otrzymała Award of Garden Merit przyznane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
Charakterystyka jałowca łuskowatego ‘Blue Star’
Jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’ ma nietypowy, zmienny pokrój – początkowo jest kulisty, następnie przypomina trójwymiarową gwiazdę, wraz z upływem czasu staje się poduchowaty. Pędy są zwarte, gęsto pokryte krótkimi, kłującymi igłami o srebrzystoniebieskiej barwie. Po 10 latach uprawy krzew osiąga ok. 30 cm wysokości przy 50 cm szerokości. Docelowo wysokość wynosi 30-50 cm a szerokość 80-100 cm.
Kiedy kwitnie jałowiec łuskowaty?
Jałowiec łuskowaty kwitnie wiosną, kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych.
Uprawa jałowca łuskowatego
Jałowiec łuskowaty najefektowniej wybarwia się w miejscach słonecznych, ale toleruje lekkie zacienienie. Ma małe wymagania glebowe – radzi sobie nawet w podłożu piaszczystym i kamienistym. Należy unikać jedynie gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Krzew znosi suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza. Sadzonki jałowca łuskowatego można sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni, co ok. 50-60 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’ efektownie wygląda w wydzielonym miejscu na trawniku. Nadaje się do dekoracji rabat, wrzosowisk i ogrodów skalnych. Można uprawiać go w pojemnikach – na balkonie bądź tarasie.