JAŁOWIEC NADBRZEŻNY SCHLAGER W DONICY
Opis
Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ (Juniperus conferta) to odmiana brytyjska uprawiana w ogrodach od lat 70-tych ubiegłego wieku. Rozrasta się głównie na szerokość.
Charakterystyka jałowca nadbrzeżnego ‘Schlager’
Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ ma pokrój płożący, nieco spłaszczony. Po 10 latach dorasta do 30 cm wysokości przy 150 cm szerokości. Docelowo wysokość krzewu wynosi 40-50 cm, a szerokość może przekraczać 200 cm. Pędy pokryte są kłującymi igłami wyrastającymi po trzy w okółkach, o zielonej barwie ze srebrnym odcieniem. Jesienią zawiązuje owoce – szyszkojagody. Są kuliste, mają średnicę 1 cm, a ich barwa jest niebieskawa z białym nalotem.
Kiedy kwitnie jałowiec nabrzeżny?
Jałowiec nabrzeżny kwitnie wiosną. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.
Uprawa jałowca nabrzeżnego
Jałowiec nabrzeżny należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Dobrze rośnie w podłożach lekkich, przepuszczalnych, suchych. Starsze krzewy wytrzymują polskie zimy, kilkuletnie zaleca się chronić stosując ściółkę i czasowo osłaniając włókniną przed zapowiadanymi dużymi mrozami. Roślina wytrzymuje susze. Nie wymaga cięcia, ale można nim kontrolować jej wzrost lub korygować pokrój. Sadzonki jałowca nadbrzeżnego ‘Schlager’ sadzi się w ogrodzie od wiosny do jesieni, co ok. 150 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Jałowiec nabrzeżny ‘Schlager’ wykorzystuje się do dekoracji ogrodów skalnych, murków i wydzielonych miejsc na trawniku. Na mniejszych powierzchniach nadaje się jako roślina okrywowa. Można ją wykorzystywać do ozdoby i umacniania skarp. Zapobiega osuwaniu ziemi.