JAŁOWIEC POŚREDNI OLD GOLD W DONICY
Opis
Jałowiec pośredni ‘Old Gold’ (Juniperus media) to sprawdzona, holenderska odmiana, uprawiana od drugiej połowy XX wieku. Jest ceniona za pokrój, atrakcyjne wybarwienie, a także łatwość uprawy.
Charakterystyka jałowca pośredniego ‘Old Gold’
Jałowiec pośredni ‘Old Gold’ to niski krzew o rozłożystym pokroju. Po 10 latach uprawy dorasta do 50 cm wysokości przy 100 cm szerokości. Docelowo jego rozmiary mogą powiększyć się dwukrotnie. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu, a układają się horyzontalnie. Są wałeczkowate, ulistnienie ma formę płaskich, niekłujących łusek. Młode przyrosty są złociste, później stają się zielono-złociste. Środek krzewu jest ciemnozielony. Jałowiec ma tendencję do nabierania brązowego odcienia w okresie zimowym.
Kiedy kwitnie jałowiec pośredni?
Jałowiec pośredni kwitnie wiosną, ale kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych.
Uprawa jałowca pośredniego
Jałowiec pośredni wymaga stanowisk słonecznych, wtedy harmonijnie rozrasta się i jest optymalnie wybarwiony. Preferuje gleby mało żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze radzi sobie w podłożu piaszczystym. Należy unikać uprawy w podmokłej i ciężkiej glebie. Sadzonki jałowca pośredniego ‘Old Gold’ można sadzić od wiosny do jesieni, co ok. 150 cm. Sporadycznie zaleca się go podlewać. Nie wymaga regularnego cięcia, natomiast można w ten sposób kontrolować jego wzrost.
Zastosowanie w ogrodzie
Jałowiec pośredni warto uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i na murkach. Może być traktowany jako roślina okrywowa. Zapobiega erozji gleby. Dobrze łączy się z iglakami o ulistnieniu ciemnozielonym bądź stalowoniebieskim.