JAŚMIN STEFANA W DONICY

Wysokość: 15-25 cm.
Stan: Doniczka P9.
Wiek: 2 lata.
Termin przesadzania roślin z doniczek do gruntu to wiosna, lato i jesień.
Cena: 16,50 zł 16.50
Ocena: 4
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Jaśmin Stefana (Jasminum Stephanense) to egzotyczne, kwitnące pnącze pochodzące z prowincji Yunnan (Chiny). Do Europy trafiło na początku XX wieku. Jest przystosowane do całorocznej uprawy w ogrodach w Polsce.

 

Charakterystyka jaśminu Stefana

Jaśmin Stefana w ojczyźnie pochodzenia dorasta do 5-6 m, w Polsce rośnie trochę słabiej i zwykle pędy nie przekraczają 3-4 m długości. Roczne przyrosty są znaczne, nawet 1-2 m. Młode pędy są omszone, starsze nagie i zdrewniałe. Liście są drobne, trójlistkowe, atrakcyjne. Dlatego pnącze ma także wartość dekoracyjną poza kwitnieniem. Pięciopłatkowe kwiaty mają gwiazdkowaty kształt. Osiągają ok. 2 cm średnicy, lecz są bardzo liczne. Ich barwa jest jasnoróżowa. Wydzielają intensywny, przyjemny zapach.

 

Kiedy kwitnie jaśmin Stefana?

Jaśmin Stefana zakwita w czerwcu i utrzymuje kwitnienie przez większość lata. Często kwitnie jeszcze we wrześniu.

 

Uprawa jaśminu Stefana

Jaśmin preferuje stanowiska dobrze oświetlone, ale wolne od silnego, prażącego słońca. Optymalna jest duża ilość światła rozproszonego. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. W roku poprzedzającym sadzenie podłoże warto użyźnić obornikiem. Sadzonki jaśminu Stefana można sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Przy sadzeniu w grupie warto zachować ok. 150-200 cm odległości. Gatunek jest mrozoodporny, ale w chłodniejszych rejonach Polski warto go osłaniać. Zaleca się regularne wykonywanie cięcia (wiosną).

 

Zastosowanie w ogrodzie

Jaśmin Stefana nadaje się do dekoracji obiektów małej architektury, np. pawilonów, altan, trejaży i łuków. Można go także wykorzystać do zasłania brzydkich ścian, zwłaszcza od strony południowej. Prowadzi się go wtedy na kratownicy. Pasuje do ogrodów romantycznych. Ze względu na przyjemny zapach sprawdza się uprawiany przy oknach.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium