KALINA BODNANTSKA CHARLES LAMONT W DONICY

Wysokość: 15-25 cm.
Stan: Doniczka P9.
Wiek: 2 lata.
Termin przesadzania roślin z doniczek do gruntu to wiosna, lato i jesień.
Cena: 18,00 zł 18.00
Ocena: 0
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Kalina bodnantska ‘Charles Lamont’ (Viburnum bodnantense) to oryginalny krzew o nietypowym terminie kwitnienia, czasem powtarzający kwitnienie. Stanowi cenny pożytek pszczeli. Ma duże walory dekoracyjne.

 

Charakterystyka kaliny bodnantskiej ‘Charles Lamont’

Kalina bodnantska ‘Charles Lamont’ średnio dorasta do 2 m wysokości przy nieco mniejszej szerokości. Ma mniej rozłożysty pokrój z porównaniu z innymi odmianami (np. ‘Dawn’). Pędy są sztywne, wzniesione, ale łukowato wyginają się. Kwiaty są drobne, rurkowe, ale skupione w okazałych, kulistych, główkowatych kwiatostanach. Są różowe, wraz z przekwitaniem mają tendencję do bielenia. Wydzielają silny, przyjemny zapach. Liście są jajowate, piłkowane na brzegach. Początkowo mają barwę brązowawo-zieloną, następnie zieloną, jesienią zaś przebarwiają się na czerwono i fioletowo.

 

Kiedy kwitnie kalina bodnantska?

Kalina bodnantska kwitnie w stanie bezlistnym. Kwitnienie często przypada na marzec i kwiecień (po oczarach wirginijskich), czasem zakwita już w lutym. Zdarza się, że ponawia kwitnienie w październiku.

 

Uprawa kaliny bodnantskiej

Kalina bodnantska może być uprawiana w miejscu słonecznym do częściowo zacienionego. Stanowisko powinno być zaciszne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Lubi podłoża żyzne, próchnicze umiarkowanie wilgotne. Toleruje gleby wilgotne. W czasie susz wymaga podlewania. Sadzonki kaliny bodnantskiej ‘Charles Lamont’ zaleca się sadzić od wiosny do jesieni, co ok. 150 cm. Dobrze zimuje pod warunkiem stosowania osłony (przynajmniej ściółkowania).

 

Zastosowanie w ogrodzie

Kalina bodnantska ‘Charles Lamont’ warto uprawiać przy ścianach budynków, elementach małej architektury i w pobliżu zimozielonych żywopłotów. Efektownie wygląda na ich tle, a w dodatku jest bardziej osłonięta. Dobrze komponuje się m.in. z oczarami, forsycjami i krzewuszkami. Dzięki podobnym kompozycjom można zachować ciągłość kwitnienia poszczególnych krzewów.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium