KOSMATKA OWŁOSIONA IGEL W DONICY

Wysokość: 30-50 cm (sadzonka została przycięta wiosną do około 5 cm).
Stan: Doniczka P9.
Wiek: 2 lata.
Termin przesadzania roślin z doniczek do gruntu to wiosna, lato i jesień.
Cena: 12,50 zł 12.50
Ocena: 0
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Kosmatka owłosiona, orzęsiona ‘Igel’ (Luzula pilosa) jest wykorzystywana w ogrodzie do „zadań specjalnych”. Należy do nielicznej grupy traw ozdobnych, które znoszą zacienienie. Można dekorować nią zakątki, w których inne rośliny nie radzą sobie aż tak dobrze.

 

Charakterystyka kosmatki owłosionej ‘Igiel’

Kosmatka owłosiona ‘Igel’ to jedna z najniższych traw ozdobnych. Osiąga zaledwie 10- 20cm wysokości (przy nieco większej szerokości). Rośnie wolno. Tworzy zwarte, kuliste „poduchy”. Liście są równowąskie, lekko owłosione, krótkie i dość szerokie. Część z nich jest wzniesiona do góry, inne pokładają się. Są zimozielone – zdobią ogród w okresie zimowym. Przy dużym ochłodzeniu, jesienią i zimą, końcówki przebarwiają się na rudo- miedziano, przez co roślina wygląda jeszcze piękniej.

 

Kiedy kwitnie kosmatka owłosiona? 

Kosmatka ‘Igel’ kwitnie wcześnie: biało-zielono-brunatne kwiatostany wyrastające ponad poziom liści pojawiają się już w marcu. Kwitnie do maja. Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin wieloletnich uprawianych w Polsce (chociaż kwitnienie jest niepozorne).

 

Uprawa kosmatki owłosionej

Kosmatkę owłosioną z powodzeniem uprawia się w lekkim, częściowym, a nawet pełnym zacienieniu. Radzi sobie tam, gdzie większość roślin słabo rośnie i stopniowo zamiera. Optymalny termin sadzenia to wczesna jesień lub wiosna, lecz rośliny w pojemnikach z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić przez cały sezon. Prawidłowa rozstawa sadzenia to ok. 20x25cm. Lubi żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby. W czasie susz wymaga podlewania. ‘Igel’ jest mrozoodporna, ale w chłodniejszych rejonach Polski zaleca się ją osłaniać, zwłaszcza młode sadzonki.

 

Zastosowanie w ogrodzie

Kosmatka owłosiona ‘Igel’ nadaje się do wzbogacania rabat w cieniu, np. komponowana z paprociami, żurawkami i funkiami. Warto obsadzać nią miejsca pod koroną drzew i krzewów (jako alternatywę dla roślin płożących), o ile jest tam dostatecznie wilgotno. Efektownie prezentuje się sadzona wzdłuż ścieżek. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Pasuje do ogrodów nowoczesnych.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium