LIGUSTR JAJOLISTNY AUREUM W DONICY
Opis
Ligustr jajolistny ‘Aureum’ (Ligustrum ovalifolium), spotykana także pod nazwą ‘Aureomarginatum’ to efektowny, wysoki krzew ozdobny z liści.
Charakterystyka ligustru jajolistnego ‘Aureum’
Ligustr jajolistny ‘Aureum’ to gęsty krzew wytwarzający wzniesione, wyprostowane, pionowo rosnące pędy. Dorasta średnio do 3 m wysokości i 2 m szerokości. Największą ozdobą są jajowate liście wyrastające na pędach parami. Mogą częściowo utrzymywać się przez zimę. Centralna część blaszki liściowej jest ciemnozielona, grube obrzeża są żółte. Kontrast i proporcje barw zależą od fazy rozwoju liścia, a także warunków uprawy. Niektóre liście są całkowicie żółte. Kwiaty są drobne, rurkowate, białe, zebrane w wiechy. W polskim klimacie ligustr rzadko zawiązuje owoce, jest to jednak możliwe. Są kuliste, czarne: trujące dla ludzi, lecz jadalne dla ptaków.
Kiedy kwitnie ligustr jajolistny?
Początek kwitnienia ligustra zależy od regionu Polski i przebiegu pogody. Może zakwitać w maju lub dopiero w lipcu. Kwiaty wydzielają intensywny zapach.
Uprawa ligustru jajolistnego
Optymalne do uprawy ligustru są miejsca widne, o dużej ilości światła rozproszonego. W takich warunkach najintensywniej przebarwia się. Toleruje półcień, wtedy słabiej kwitnie, a liście są bladsze. Znosi przeciętne ogrodowe gleby – od piaszczystych po gliniaste. Przed nadejściem zimy zaleca się go kopczykować i ściółkować. Dobrze reaguje na cięcie. Jest odporny na zanieczyszczenie powietrza. Sadzonki ligustru jajolistnego ‘Aureum’ można sadzić od wiosny do wczesnej jesieni w rozstawie co 150 cm (gęściej na żywopłoty).
Zastosowanie w ogrodzie
Ligustr jajolistny ‘Aureum’ jest wykorzystywany do tworzenia żywopłotów i szpalerów. Można go także uprawiać w luźnej formie (ciętej sporadycznie). Przydaje się do zasłaniania brzydkich miejsc, na skarpy i przedogródki. Wprowadza na działkę ciepłe barwy. Jest dekoracyjny przez większość roku.