LILAK (BEZ) AFGAŃSKI W DONICY
Opis
Lilak afgański (Syringa afganica) to rzadki, oryginalny gatunek wyróżniający się liśćmi i kwiatami. Jest kuzynem popularnego polskiego krzewu potocznie (i błędnie) nazywanego „bzem”. W porównaniu z nim ma mniejsze rozmiary.
Charakterystyka lilaka afgańskiego
Lilak afgański to niewysoka roślina, średnio osiągająca 150-180 cm wysokości (przy podobnej szerokości). Ma nietypowe liście – są duże, pierzaste, głęboko powcinane, dość sztywne. Jesienią przebarwiają się na złoto-żółto. To duży atut krzewu. Pełnię krasy pokazuje w czasie kwitnienia. Tworzy luźne kwiatostany o długości ok. 8 cm złożone z drobnych, gwiazdkowatych, czteropłatkowych kwiatów, które kojarzą się z hiacyntami. Mają liliową barwę. Wydzielają mocny zapach.
Kiedy kwitnie lilak afgański?
Lilak afgański kwitnie późną wiosną. Najczęściej zakwita w drugiej połowie maja, a kwitnienie kontynuuje w czerwcu.
Uprawa lilaka afgańskiego
Lilak afgański preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne – wtedy najobficiej kwitnie. Optymalne są gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, wapienne. Znosi mrozy i susze. Po kwitnieniu zaleca się przyciąć przekwitłe kwiatostany, aby roślina nie traciła energii niepotrzebnie. Dzięki temu jest atrakcyjnie zagęszczona. Sadzonki lilaka afgańskiego zaleca się sadzić od wiosny do wczesnej jesieni. Prawidłowa rozstawa wynosi ok. 140-160 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Lilak afgański można wykorzystać do założenia luźnego żywopłotu, np. dzielącego ogród na części. Nadaje się na szpalery i do zasłaniania niezbyt atrakcyjnych zakątków. Pasuje do ogrodów skalnych, ponadto uprawia się go w wydzielonych miejscach na trawniku, przy altanach i trejażach.