LILAK (BEZ) MEYERA W DONICY
Opis
Lilak Meyera (Syringa meyeri) to niewysoki krzew pochodzący z Chin. Jest znany ze spektakularnego, obfitego kwitnienia. Znamienne u gatunku jest to, że kwiaty pojawiają się już na młodych, niskich roślinach.
Charakterystyka lilaka Meyera
Lilak Meyera osiąga ok. 1,5 m wysokości przy podobnej szerokości. Ma kopulasty, regularny, zwarty pokrój. Liście są sercowate, lekko pofałdowane, o długości do 4 cm. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Małe, lejkowate kwiaty są zebrane w stożkowate, wiechy. Kwiatostany są mniejsze niż u lilaka pospolitego, lecz bardzo liczne. Są sztywne, nie mają tendencji do łukowatego wyginania. Wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Mają barwę purpurowofioletową.
Kiedy kwitnie lilak Meyera?
Lilak Meyera kwitnie wiosną – w maju i czerwcu.
Uprawa lilaka Meyera
Lilak Meyera najlepiej uprawiać w miejscu słonecznym do lekkiego zacienienia, wtedy kwitnienie jest najobfitsze. Toleruje przeciętne ogrodowe podłoża, poza podmokłymi. Ma małe wymagania uprawowe. Znosi mróz i okresowe susze. Wytrzymuje warunki miejskie (m.in. zanieczyszczenie powietrza). Przekwitłe kwiatostany zaleca się usuwać. Sadzonki lilaka Meyera sadzi się w ogrodzie od wiosny do jesieni, co 120-140 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Lilak Mayera nadaje się do tworzenia naturalnych, nieformowanych żywopłotów (jedno- lub wielogatunkowych). Często jest sadzony przy ogrodzeniach (zwłaszcza furtkach i bramach prowadzących do ogrodu), domu i obiektach małej architektury (np. altanach). To jedna z najpiękniejszych, późnowiosennych dekoracji ogrodu.