LILAK (BEZ) POSPOLITY W DONICY
Opis
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) jest jednym z najpiękniejszych krzewów kwitnących w okresie wiosennym. Urzeka okazałymi kwiatostanami, lecz również słodkim, intensywnym zapachem.
Charakterystyka lilaka pospolitego
Lilak pospolity średnio osiąga ok. 2,5-3 m wysokości (można korygować to przez cięcie). Ma krzewiasty, gesty pokrój. Sztywne, zniesione pędy pokryte są sercowatymi lub szeroko lancetowatymi, błyszczącymi liśćmi. Największą ozdobą są duże, stożkowate kwiatostany złożone z drobnych, licznych, lejkowatych kwiatów. Wydzielają silny zapach, wyczuwalny z daleka. Poszczególne odmiany kwitną na różowo i fioletowo (różne odcienie), a także na biało.
Kiedy kwitnie lilak pospolity?
Lilak pospolity najintensywniej kwitnie w maju. Kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.
Uprawa lilaka pospolitego
Lilak pospolity jest łatwy w uprawie i nadaje się nawet dla osób początkujących bądź zapracowanych. Ma małe wymagania glebowe – toleruje przeciętne ogrodowe podłoża. Należy unikać gleb mocno piaszczystych (słaby wzrost i kwitnienie) oraz podmokłych (w tym przypadku może zamierać). Krzew wytrzymuje okresowe susze. Jest odporny na mróz. Sadzonki lilaka pospolitego sadzi się w ogrodzie od wiosny do jesieni. Średnia rozstawa sadzenia wynosi 200 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Lilak pospolity pasuje do każdego ogrodu – zdobi ogrodzenia, ściany budynków i obiekty małej architektury. Można posadzić go także z tyłu dużej rabaty jako tło dla niższych gatunków. Nadaje się do tworzenia kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Jest chętnie wykorzystywany jako kwiat cięty.