LILAK (BEZ) PRESTONA ELINOR W DONICY
Opis
Lilak ottawski, Prestona ‘Elinor’ (Syringa prestoniae) to mało znana, oryginalna, lecz jednocześnie piękna odmiana. Pasuje do każdego ogrodu, niezależnie od stylu urządzania.
Charakterystyka lilaka Prestona
Lilak ottawski ‘Elinor’ osiąga średnio 3-4 m wysokości (przy nieco mniejszej szerokości). Ma gęsty, regularny pokrój. Pędy są sztywne, wzniesione. Liście są sercowate, błyszczące. Krzew pokazuje największe walory w czasie kwitnienia. Kwiatostany są stożkowate, dość wąskie. Składają się z licznych, rurkowatych, czteropłatkowych kwiatów. Pąki kwiatowe mają ciemną, purpurowo-czerwoną barwę. Kwiaty po rozwinięciu są różowofioletowe.
Kiedy kwitnie lilak Prestona?
Lilak Prestona ‘Elinor’ zazwyczaj zakwita pod koniec maja, a kontynuuje kwitnienie w czerwcu. Kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.
Uprawa lilaka ottawskiego
Lilak Prestona preferuje stanowiska słoneczne do lekkiego zacienienia. Toleruje półcień, ale słabiej kwitnie. Ma małe wymagania glebowe. Dobrze radzi sobie w przeciętnych ogrodowych podłożach. Nie lubi jedynie nadmiaru wilgoci (gleby podmokłe, ciężkie i okresowo zalewane). Krzew jest odporny na mróz. Sadzonki lilaka ottawskiego ‘Elinor’ można sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Optymalna rozstawa sadzenia wynosi 250 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Lilak ottawski nadaje się na luźne, nieformowane szpalery i żywopłoty. Atrakcyjnie prezentuje się w kompozycjach krzewiasto-drzewiastych. Warto dekorować nim ściany budynków, tarasy, altany i inne obiekty małej architektury. Często jest sadzony przy bramach i furtkach – wita domowników i gości urzekającym zapachem.