LILAK (BEZ) PRESTONA HELEN W DONICY
Opis
Lilak Prestona, ottawski ‘Helen’ (Syringa prestoniae) to stara, sprawdzona odmiana wyselekcjonowana w 1935 roku. Jest łatwy w uprawie. Pasuje do każdego ogrodu.
Charakterystyka lilaka Prestona ‘Helen’
Lilak Prestona ‘Helen’ dorasta średnio do 4 m wysokości (przy ok. 3 m szerokości). Wzrost jest silny. Ma rozłożysty, „krzaczasty” pokrój. Pędy pokryte są sercowatymi, błyszczącymi liśćmi. Kwiatostany to stożkowate wiechy. Składają się z drobnych, ale bardzo licznych jasnoróżowych kwiatów. Pojedyncze kwiaty są bardzo wąskie, lejkowate, czteropłatkowych kwiatów.
Kiedy kwitnie lilak Prestona?
Lilak Prestona ‘Helen’ kwitnie w maju. Kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.
Uprawa lilaka Prestona
Lilak Prestona najefektowniej rozwija się w miejscach słonecznych do lekko zacienionych. Toleruje półcień. Radzi sobie w przeciętnych ogrodowych glebach. W szczególności należy unikać podłoży podmokłych i okresowo podlewanych. Odmiana ‘Helen’ wytrzymuje okresowe susze i jest odporna na mróz. Sadzonki lilaka można sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Prawidłowa rozstawa wynosi ok. 250 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Lilak Prestona ‘Helen’ atrakcyjnie wygląda uprawiany przy ogrodzeniach i w kompozycjach drzewiasto-krzewiastych. Można komponować go z wieloma gatunkami, np. forsycjami, krzewuszkami, oczarami i jaśminowcami. Ze względu na silny zapach kwiatów warto uprawiać go blisko domu i na „wejściu” do ogrodu.