MĘCZENNICA BŁĘKITNA W DONICY
Opis
Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) wyróżnia się oryginalnymi kwiatami, dzięki którym nazywana jest również Kwiatem Męki Pańskiej. Typowy gatunek wytwarza kwiaty wielobarwne.
Charakterystyka męczennicy błękitnej
Męczennica błękitna to niewielkie pnącze zwykle wykształcające pędy o długości do 1 m. Jest „wyposażona” w wąsy czepne. Liście są szeroko lancetowate, błyszczące, ciemnozielone, trwałe. Największą ozdobą są kwiaty o średnicy 6-8 cm wyrastające w kątach liści. Mają gwiaździsty kształt, a w centralnej części znajduje się „korona cierniowa” złożona z licznych, gęstych pręcików ułożonych promieniście. Płatki są kremowe, pręciki fioletowo-biało niebieskie, zaś środek kwiatu zielonkawo-żółtofioletowe. Po kwitnieniu wykształca owalne, pomarańczowożółte owoce. Są jadalne.
Kiedy kwitnie męczennica błękitna?
Męczennica błękitna kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośliny uprawiane w trybie całorocznym w pomieszczeniu mogą kwitnąć w różnych terminach.
Uprawa męczennicy błękitnej
Męczennica błękitna najlepiej rozwija się w miejscach o dużej ilości światła rozproszonego. Na zewnątrz można uprawiać ją na pełnym słońcu, w mieszkaniu należy unikać nadmiernego nasłonecznienia (np. parapetów okien południowych). Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Sadzonki męczennicy błękitnej można faktycznie sadzić (w pomieszczeniu) przez cały rok. Na dnie donicy zaleca się usypać 3-4 cm warstwy drenażowej (keramzyt, perlit). Należy regularnie ją podlewać, ale nie lubi zalewania bryły korzeniowej.
Zastosowanie w ogrodzie
Męczennica to popularna roślina pokojowa, jednakże późną wiosną i latem często przenosi się ją na zewnątrz. Dekoruje balkony i tarasy. Często jest uprawiana w wiszących pojemnikach.
Elżbieta
Roślinki dotarły szybko. Sadzonki są duże, bardzo zadbane. Kurier GLS staranny, uprzejmy i bardzo miły:)