MISKANT CHIŃSKI MEMORY W DONICY
Opis
Miskant chiński ‘Memory’ (Miscanthus sinensis) osiąga spektakularne rozmiary, dlatego poza tradycyjnym zastosowaniem czasem jest uprawiany jako soliter. To odmiana, na którą latem zwraca się uwagę od razu po wejściu do ogrodu. Jest zdobywcą złotego medalu w Konkursie Roślin-Nowości 'Zieleń to Życie' w 2016r.
Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Memory’
Miskant chiński ‘Memory’ w czasie kwitnienia osiąga nawet do 250cm wysokości. Same kępy liści przekraczają 150-180cm (przy podobnej szerokości). Liście są długie i wąskie, ciemnozielone, z białym paskiem pośrodku. Jesienią przebarwiają się na żółto- pomarańczowo. Odmiana tworzy okazałe kwiatostany – wiechy osadzone na szczytach pędów. Mają barwę perłową. Z upływem czasu jaśnieją i stają się srebrzystobiałe. Są dekoracją aż do wiosny.
Kiedy kwitnie miskant chiński?
Miskant ‘Memory’ zakwita dość późno, zwykle we wrześniu. W cieplejsze lata zdarza się, że wytwarza kwiatostany pod koniec sierpnia.
Uprawa miskanta chińskiego
Najlepsze do uprawy miskanta chińskiego są stanowiska słoneczne, wtedy osiąga potężne rozmiary i jest atrakcyjnie wybarwiony. Radzi sobie także w lekkim zacienieniu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Sadzonki trawy ozdobnej umieszcza się w gruncie jesienią lub wiosną. Odległość pomiędzy miskantami powinna być duża, przynajmniej 120cm (do 150cm). Nadmierne zagęszczenie nie jest wskazane. Przed nadejściem zimy podłoże wokół traw warto ściółkować. Z cięciem zaleca się poczekać do wiosny.
Zastosowanie w ogrodzie
Odmianę ‘Memory’ warto sadzić w wyeksponowanej części ogrodu, np. na wydzielonym miejscu w trawniku jako soliter. Ponadto nadaje się na żywopłot, np. oddzielający część gospodarczą od ozdobnej. Jedyny mankament – późno rusza ze wzrostem (ale rośnie szybko), dlatego spełnia swoją rolę dopiero od lata. Miskant chiński to dobre tło dla niższych roślin na rabatach. Zdobi także ściany i mury.