MISKANT CHIŃSKI VARIEGATUS W DONICY
Opis
Miskant chiński ‘Variegatus’ (Miscanthus sinensis) wyróżnia się na tle innych traw ozdobnych jasnym, paskowanym wybarwieniem liści. W polskim klimacie zakwita rzadko, ale pomimo tego jest uważana za jedną z najpiękniejszych odmian.
Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Variegatus’
Miskant chiński ‘Variegatus’ tworzy wzniesione, przewieszające się kępy o fontannowym pokroju. Ulistnienie jest oryginalne. Liście są długie, dość szerokie, zielone z jasnożółtymi bądź kremowymi paskami. Jesienią przebarwiają się na żółto. Osiągają ok. 150cm wysokości. W czasie kwitnienia trawa ozdobna dorasta do 200m. Wiechowate kwiatostany początkowo są czerwonawe, z czasem jaśnieją i nabierają srebrzystej barwy.
Kiedy kwitnie miskant chiński?
Miskant ‘Variegatus’ ma późny termin kwitnienia – dopiero od października. To główny powód braku kwitnienia, gdyż roślina może nie zdążyć wytworzyć pędów z kwiatami przed nadejściem ochłodzeń. Czasem zakwita w czasie długich, ciepłych jesieni, ale raczej traktuje się ją jako odmianę ozdobną z liści.
Uprawa miskanta chińskiego
Miskant chiński zaleca się sadzić jesienią lub wiosną, co ok. 120cm. Odmiana ‘Variegatus’ gorzej reaguje na prażące słońce od innych odmian, a jednocześnie nie lubi zacienienia. Najlepiej wybierać miejsca dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośrednich promieni słonecznych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Odmianę warto komponować z innymi miskantami, o ciemnozielonych liściach. Miskanty zaleca się ściółkować przed nadejściem zimy.
Zastosowanie w ogrodzie
Miskant ‘Variegatus’ efektownie wygląda na rabatach i w pobliżu oczek wodnych. Ponadto nadaje się na szpalery. Można go wykorzystać do zasłaniania mniej atrakcyjnych miejsc. Rozjaśnia poszczególne zakątki w ogrodzie i nadaje im większego kolorytu.