NEKTARYNA BIAŁA ARCTIC JAY

Podkładka: Siewka Rakoniewicka.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 40,00 zł 40.00
Ocena: 5
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

Artic Jay to nektaryna odróżniająca się kolorem swoich owoców. Zwycięzca testów smaków, łączy w sobie idealną równowagę pomiędzy cukrem a kwasem. Została stworzona przez światowej klasy naukowca Floyda Zaigera, pochodzącego z USA. Obowiązkowa pozycja w ogrodzie każdego miłośnika nektarynek.

 

Owoc

Dojrzałość zbiorcza przypada pomiędzy 1 a 15 lipca. Owoce są soczyste, aromatyczne, słodkie, jędrne, duże i pachnące, z niską zawartością kwasów. Na samym końcu wyczuwalny jest korzenny aromat. Skórka ma nietypowy kolor jak na nektaryny - biały, z delikatnym, czerwonym rumieńcem. Miąższ jest aksamitnie białego koloru, z dobrze odchodzącą pestką. Owocuje po ok. 2 latach od zasadzenia. Plonuje obficie.

 

Uprawa

Artic Jay jest dobrze przystosowana do różnych gleb. Najlepsza ziemia jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna o pH = 6,5 - 7.0. Zaleca się słoneczne stanowisko lub delikatny półcień. Nektaryny najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatrów. Artic Jay doskonale sprawdza się w naszym klimacie, mimo iż nie jest jeszcze popularna w Polsce. Drzewa są mrozoodporne, jako granicę podaje się -30'C. Mimo tego młode sadzonki warto okryć na pierwszą zimę. Kwitnie od połowy marca do początku kwietnia. Średnio odporna na kędzierzawość i raka bakteryjnego. Zaleca się więc coroczny oprysk preparatem dopuszczonym do upraw ekologicznych, bazującym na naturalnych składnikach - Miedzian 50 WP. Odmiana nie wymaga przerzedzania zawiązków, choć jest to zalecane.

 

Cięcie

Wymagane jest cięcie początkowe, które wykonuje się wiosną (nawet bezpośrednio po zasadzeniu). Sadząc drzewko jesienią powinno się poczekać z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Skraca się wtedy całą sadzonkę do ok. 120cm. Dolne gałązki poniżej 50cm wycina się całkowicie. Z pozostałych pędów wybiera się ok. 4 najsilniejsze, równomiernie rozłożone i skraca je do ok. 30cm. W kolejnych latach wycina się przewodnik, który nektaryna będzie próbowała odbudować, a także gałązki chore, krzyżujące się, rosnące do środka korony, cienkie, zbytnio zagęszczone. Przy starszych drzewach powinno się także skracać wysokość, aby drzewo nie rosło zbyt wysoko. Docelowa wysokość to ok. 4-5m. Nektaryny można formować różnymi technikami, najczęściej jest to korona stożkowa.

 

Zapylacze

Nektaryny są samopłodne. 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium