OSTNICA OLBRZYMIA W DONICY
Opis
Ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) jest niska przed kwitnieniem, a wysoka w czasie kwitnienia. Kwitnie długo, w praktyce przez kilka miesięcy spełnia rolę jako soliter lub luźna ściana żywopłotowa (sadzona w szpalerze).
Charakterystyka ostnicy olbrzymiej
Trawa ozdobna przez większość wiosny jest typowa – tworzy niskie kępki złożone z równowąskich, długich, pokładających się, zielonoszarych liści. Osiąga wtedy wysokość do 50cm. Dodaje ogrodowi naturalistycznego charakteru. Późną wiosną pokazuje pełnię swojej krasy. Wytwarza dużą liczbę luźnych, wiechowatych, miotełkowatych kwiatostanów o złocistej barwie, usytuowanych na długich, sztywnych pędach. Wygląda jakby była wręcz naszpikowana nimi. Kwiatostany nadają trawie ozdobnej fontannowy pokrój. W czasie kwitnienia dorasta do 150-170cm wysokości.
Kiedy kwitnie ostnica olbrzymia?
Ostnica olbrzymia wytwarza pędy z wiechami od czerwca i utrzymuje je do września lub października (w zależności od przebiegu pogody). Jest dekoracją przez całe lato, część wiosny i jesieni.
Uprawa ostnicy olbrzymiej
Ostnicę powinno się uprawiać w miejscu słonecznym. Ma małe wymagania glebowe, radzi sobie w podłożach piaszczystych. Nie lubi jedynie gleb ciężkich i nadmiernie wilgotnych. Sadzonki najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Odległość sadzenia zależy od...zastosowania. Można sadzić co 100cm (wtedy pędy kwiatostanowe poszczególnych roślin zachodzą na siebie). Jednakże lepsze jest mniejsze zagęszczenie (nawet co 120- 150cm), wtedy ostnice tworzą w szpalerze niezbyt szczelne, zwiewne, lecz niezwykle efektowne, żywe „ściany”. Przed nadejściem zimy zaleca się wykonać ściółkowanie.
Zastosowanie w ogrodzie
Ostnica olbrzymia na wszechstronne zastosowanie. Nadaje się do „rozluźniania” rabat bylinowych. Dobrze komponuje się m.in. z dzielżanami, jeżówkami i krwawnikami. Wprowadza niezbędną „zwiewność” i naturalność. Warto ją sadzić wzdłuż ścieżek w szpalerze. Sprawdza się przy dzieleniu poszczególnych partii ogrodu, np. warzywniaka, o ile właścicielowi działki nie zależy na zbyt „szczelnym” żywopłocie. W małych ogrodach to dobry soliter, np. uprawiany na trawniku.