ŚWIDOŚLIWA OLCHOLISTNA SLEYT W DONICY

Wysokość: ok. 30-40cm.
Stan: doniczka P11.
Wiek: 2 lata.
Termin przesadzania roślin z doniczek do gruntu to wiosna, lato i jesień.
Cena: 15,20 zł 15.20
Ocena: 4.75351
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) 'Sleyt' jest głównie uprawiana dla jadalnych, smacznych owoców, które wykorzystuje się m.in. na przetwory. W rzeczywistości odmiana ma także dużą wartość dekoracyjną. Można wykorzystać ją na żywopłoty, do tworzenia szpalerów lub jako soliter (np. w małym ogrodzie).

 

Charakterystyka świdośliwy olcholistnej 'Sleyt'

Świdośliwa 'Sleyt' to średnio wysoki krzew osiągający do 2-2,5m wysokości. Rośnie wolniej od większości innych, znanych odmian. Ma atrakcyjny, zwarty pokrój. Korona jest gęsta, u góry zaokrąglona, co jest bardziej widoczne wraz z upływem lat. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Krzew kwitnie od kwietnia do maja. Drobne, białe kwiaty zebrane są w grona. Odmiana wczesna, owoce można zbierać już w czerwcu. Świdośliwa wytwarza odrosty korzeniowe.

 

Owoce

Owoce 'Sleyt' są uważane za jedne z najsłodszych i najbardziej aromatycznych w obrębie rodzaju Amelanchier. Mają lekko kwaskowaty posmak. Średnica owocu wynosi 10-14mm. Skórka jest początkowo jest czerwona, później różowofioletowa, po dojrzeniu zaś niebieskoczarna, pokryta szarawym, woskowym nalotem. Owoce z kształtu przypominają aronie lub borówki. Krzew owocuje w trzecim roku po posadzeniu.

 

Uprawa świdośliwy 'Sleyt'

Uprawa świdośliwy jest bardzo łatwa. Radzi sobie w półcieniu, ale optymalne dla plonowania jest stanowisko słoneczne. W dodatku owoce są wtedy słodsze. Gatunek toleruje różne typy gleb i szeroki zakres pH. Można go sadzić w rozstawie co 1-1,2m. Jest w pełni mrozoodporny. Świdośliwę należy podlewać w czasie susz, zwłaszcza w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Odmiana jest mało podatna na choroby i szkodniki.

 

Zapylacze

Świdośliwa olcholistna 'Sleyt', podobnie jak inne, jest samopylna i nie wymaga wprowadzenia rośliny zapylającej.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium