ŚWIERK BIAŁY CONICA W DONICY
Opis
Świerk biały ‘Conica’ (Picea glauca) to jedna z najbardziej znanych odmian, odnaleziona w 1904 roku w Kanadzie (wyselekcjonowana naturalnie). W polskich ogrodach jest uprawiana od lat 30-tych ubiegłego wieku. Wyróżnia się efektownym pokrojem.
Charakterystyka świerku białego ‘Conica’
Świerk biały ‘Conica’ rośnie wolno, a po 10 latach uprawy osiąga ok 1 m szerokości. Docelowo może dorastać do 3,5-4 m (przy 1,5m średnicy), ale to kwestia nie lat, a dekad. Drzewko ma regularny, zwarty, stożkowaty pokrój. Cały czas wygląda jakby było równo przycięte. Pędy są cienkie i liczne, ale sztywne. Pokrywają je jasnozielone, delikatne igły o długości 1-1,5 cm. Odmiana ‘Conica’ nie wykształca szyszek.
Kiedy kwitnie świerk biały?
Nie dotyczy.
Uprawa świerku białego
Świerk biały ‘Conica’ preferuje stanowiska słoneczne i gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. W czasie długotrwałych susz (a także sporadycznie zimą) zaleca się go podlewać. Przesuszenie zwiększa zagrożenie wystąpieniem przędziorka. Roślina nie wymaga regularnego cięcia. Przed nadejściem zimy warto ją ściółkować. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Sadzonki świerka białego ‘Conica’ można sadzić od wiosny do jesieni, w rozstawie co ok. 150 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Świerk biały nadaje się do tworzenia kompozycji drzewiasto-krzewiastych i wprowadzania „figur geometrycznych”, np. na trawniku. Jest nieoceniony w ogrodach klasycznych, ale pasuje do innych stylów urządzania. Może tworzyć efektowne szpalery (chociaż na właściwy efekt trzeba poczekać kilkanaście lat). Dobrze komponuje się z bylinami w rabatach mieszanych.