ŚWIERK SREBRNY KAIBAB W DONICY
Opis
Świerk srebrny, kłujący ‘Kaibab’ (Picea pungens) to efektownie wybarwiona odmiana ozdobna z liści (igieł), a także pokroju.
Charakterystyka świerku srebrnego ‘Kaibab’
Świerk srebrny ‘Kaibab’ to okazałe, rozłożyste drzewo o „choinkowym”, regularnie stożkowatym pokroju. Osiąga 20 m wysokości przy ok. 8 m szerokości. Roczne przyrosty wynoszą średnio 20-30 cm. Pędy są sztywne i gęste, wyrastają niemal od samej ziemi (pień jest bardzo krótki). Igły są duże, twarde i kłujące. Początkowo są niebiesko-zielone, po kilku latach wybarwiają się na srebrzysto-zielono. Szyszki są długie, cylindryczne, zwisające.
Kiedy kwitnie świerk srebrny?
Świerk srebrny zakwita w maju lub czerwcu. Kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie. Efektowniejsze są te ostatnie, gdyż mają postać miniaturowych, różowych szyszek.
Uprawa świerka srebrnego
Świerk kłujący zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy najefektowniej wybarwia się. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Toleruje szeroki zakres pH. Znosi zanieczyszczenie powietrza. Jest mrozoodporny. Nie wymaga cięcia, ale w ten sposób czasem koryguje się pokrój. Sadzonki świerku srebrnego ‘Kaibab’ można sadzić od wiosny do jesieni, co ok. 5-6 m.
Zastosowanie w ogrodzie
Świerk srebrny ‘Kaibab’ ma uniwersalne zastosowanie – często jest sadzony jako soliter na trawniku lub w innym wyeksponowanym miejscu. Ponadto nadaje się na nieformowane, eleganckie żywopłoty (zajmuje jednak więcej miejsca od typowych roślin żywopłotowych). Można go posadzić w pobliżu oczka wodnego lub wykorzystać do zasłonięcia ściany, bądź mało atrakcyjnego miejsca.