WICIOKRZEW JAPOŃSKI AUREORETICULATA W DONICY
Opis
Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ (Lonicera japonica) to stara, sprawdzona odmiana ozdobna z liści i kwiatów. Została wyselekcjonowana w 1860 roku. Otrzymała wyróżnienia Award of Garden Merit przyznane przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
Charakterystyka wiciokrzewu japońskiego ‘Aureoreticulata’
Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ osiąga ok. 3 m wysokości, a roczne przyrosty dochodzą do 1 m. Pędy łatwo owijają się wokół podpór. Roślina jest gęsto ulistniona. Liście są owalne, żywozielone z żółtym unerwieniem. Częściowo utrzymują się przez zimę. Mają piękny, mozaikowy rysunek. Po tym względem mogą kojarzyć się z niektórymi gatunkami fittonii (rośliny pokojowej). Kwiaty są rurkowate, lekko pachnące. Początkowo mają barwę białą, z czasem stają się kremowe do żółtawych.
Kiedy kwitnie wiciokrzew japoński?
Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty wydzielają lekki, ale przyjemny zapach.
Uprawa wiciokrzewu japońskiego
Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ zaleca się uprawiać w miejscach dobrze oświetlonych, ale wolnych od silnego, bezpośredniego nasłonecznienia. W takich warunkach liście mogą ulegać poparzeniu. Natomiast w cieniu są gorzej wybarwione (a kwitnienie słabsze). Pnącze toleruje większość ogrodowych gleb, poza ubogimi i nadmiernie suchymi. Jest wystarczająco mrozoodporny, ale na wszelki wypadek zaleca się go osłaniać. Cięcie wykonuje się sporadycznie, raz na kilka lat. Sadzonki wiciokrzewu japońskiego ‘Aureoreticulata’ można sadzić od wiosny do wczesnej jesieni, w rozstawie wynoszącej ok. 150 cm.
Zastosowanie w ogrodzie
Wiciokrzew japoński tworzy gęste, atrakcyjnie wybarwione, żywozielone ściany dlatego warto sadzić go przy ścianach i murach. Jest wtedy przy okazji osłonięty częściowo od wiatru. Ponadto nadaje się do obsadzania altan i tuneli w bardziej zacisznych miejscach. Można wykorzystywać go jako roślinę okrywową.