WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY MURORUM W DONICY
Opis
Winobluszcz pięciolistkowy ‘Murorum’ (Parthenocissus quinquefolia var. murorum), nazywany również „dzikim winem” to silnie rozrastające się pnącze pochodzące z Ameryki Północnej. Ma małe wymagania i radzi sobie w każdym ogrodzie.
Charakterystyka winobluszczu pięciolistkowego ‘Murorum’
Winobluszcz pięciolistkowy ‘Murorum’ osiąga potężne rozmiary, nawet 10-20 m wysokości. Roczne przyrosty dochodzą do 2 m. Największą ozdobą są duże liście złożone z pięciu owalnych, ostro zakończonych listków. W ciągu sezonu są zielone, jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatny. Kwiaty są niepozorne, żółtozielone, bez szczególnej wartości dekoracyjnej. Owoce to małe, fioletowoczarne jagody. Pnącze pnie się za pomocą wąsów czepnych.
Kiedy kwitnie winobluszcz pięciolistkowy?
Winobluszcz pięciolistkowy, odmiana murowa kwitnie od czerwca do sierpnia.
Uprawa winobluszczu pięciolistkowego
Winobluszcz pięciolistkowy ma małe wymagania świetlne i glebowe. Radzi sobie na pełnym słońcu i w cieniu. Toleruje przeciętne ogrodowe gleby. Jest prawie bezobsługowy. mBardzo rzadko jest atakowany przez choroby i szkodniki. Znosi mróz i zanieczyszczenie powietrza. Raz na kilka lat można przeprowadzić cięcie – dla kontrolowania wzrostu. Sadzonki winobluszczu pięciolistkowego ‘Murorum’ można sadzić od wiosny do jesieni.
Zastosowanie w ogrodzie
Winobluszcz pięciolistkowy często wykorzystuje się do dekoracji ścian budynków, nawet wielopiętrowych. Zdobi także ekrany akustyczne. W ogrodzie warto go wykorzystać do zasłaniania mniej atrakcyjnych miejsc, np. części gospodarczej czy betonowych ogrodzeń.