WIŚNIA ŁUTÓWKA

Podkładka: Antypka.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 20,50 zł 20.50
Ocena: 4.85246
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

 
Łutówka to wiśnia która bardzo często trafia do sadów towarowych i przemysłowych. Chętnie wybierają ją sadownicy, gdyż jest samopylna i rodzi duże owoce, pełne soku. Sprawdzi się także w ogrodach. Jest to ulubiona odmiana Polaków.
 
 

Charakterystyka drzewa

Drzewko owocowe rośnie silnie, dorastając to ponad trzech metrów. Tworzy kulistą, dość luźną koronę. Plonuje obficie w każdym roku. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami dostarczane są jesienią lub wiosną, bo tylko w tym czasie powinno się je sadzić.
 
 

Owoc

Wiśnie są duże, średnio 6 gramów, a często nawet 7. Skórka ma kolor ciemnoczerwony i bardzo ładnie lśni. W smaku są kwaśne, czasem wręcz cierpkie, mają dużo soku. Idealne do przetwórstwa domowego lub przemysłowego – świetne na soki, koncentraty i dżemy. Zbiór jest coroczny i obfity. Dojrzałość zbiorcza rozpoczyna się wraz z końcem lipca.
 
 

Uprawa

Wiśnia Łutówka szybko zakorzeni się posadzona w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Unikać należy terenów podmokłych i bardzo zimnych. Mimo że dobrze znosi chłód i tak na początku wymaga zabezpieczenia zimowego. Warto pamiętać, że wykonuje się je nie tylko w ochronie przed niskimi temperaturami, ale także przez głodnymi zwierzętami czy szkodnikami. Łutówkę warto chronić przed chorobami grzybowymi, zwłaszcza gdy pojawiają się częste deszcze, które im sprzyjają.
 
 

Przycinanie

Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet po zasadzeniu. Dokonując sadzenia jesienią należy poczekać do najbliższej wiosny. Skracamy wtedy pędy boczne sadzonki o 3/4 długości. Wiśnie najłatwiej formować w kształcie stożka. W tym przypadku należy uważać, aby najwyżej położone gałęzie nie wyrastały nad przewodnikiem, a w razie potrzeby należy je skracać. Należy wycinać pędy rosnące do środka, krzyżujące się, rosnące w dół. Drzewa owocującej wiśni przycina się po zbiorach. W przypadku Łutówki warto wspomnieć, że ma skłonność do wytwarzania sporej ilości małych gałązek bez liści, które jedynie zagęszczają koronę. Takie gałązki trzeba wyciąć. Skrócić należy także gałązki które miały owoce na końcach, a od środka korony są gołe(o 1/3). Na końcu skraca się starsze, grubsze gałęzie o połowę. Wiśnia 'Łutówka' wymaga systematycznego cięcia.
 
 

Zapylacze

Wiśnia Łutówka jest samopylna.

 

Opinie o produkcie (1)

6 kwietnia 2024

Polecam, sadzonka ma ładny system korzeniowy i sporo rozgałęzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium