ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA BEN LEAR
Opis
Żurawinę wielkoowocową (Vaccinium macrocarpon) warto wprowadzić na działkę z dwóch powodów – zapewnia zdrowy i smaczny plon, a przy tym jest niesztampową dekoracją. Można m.in. wykorzystać ją do założenia wrzosowiska. 'Ben Lear' jest w wielu rejonach świata. Wyselekcjonowano ją w 1900 roku w stanie Wisconsi w USA.
Charakterystyka żurawiny wielkoowocowej 'Ben Lear'
'Ben Lear' to niska krzewinka dorastająca do 20cm wysokości. Tworzy cienkie, wzniesione pędy o długości do 150cm, gęsto pokryte drobnymi, zimozielonymi liśćmi. Rośnie szybko jak na żurawinę. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty kształtem przypominają dziób żurawia (stąd nazwa). Od września wykształca owoce.
Owoce
Żurawina 'Ben Lear' wytwarza duże owoce o średnicy o długości do 18mm i wadze do 2,7g. Są lekko wydłużone, mają purpurowoczerwoną barwę. Na surowo są kwaśne i cierpkie, dobrego smaku nabierają po obróbce termicznej. Świetnie nadają się na przetwory oraz jako przyprawa (np. do serów i mięs). Łatwo przechowują się. 'Ben Lear' to odmiana wczesna. Owoce dojrzewają na początku jesieni.
Uprawa żurawiny 'Ben Lear'
Żurawinę można uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. W cieniu słabo plonuje. To roślina, którą należy posadzić w kwaśnym podłożu. Optymalne pH wynosi 3,2-4,5. Podłoże trzeba więc zakwasić, np. mieszając z torfem. Roślinę najlepiej sadzić wczesną jesienią lub wiosną. Jeśli pragnie się szybko zakryć dany teren zaleca się stosować rozstawę 30x30cm. W przeciwnym wypadku roślinom można zostawić więcej miejsca (50x50cm). Żurawina wielkoowocowa jest wrażliwa na niedobór wody, w czasie susz należy ją nawadniać. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.
Zapylacze
Efektywność plonowania można zwiększyć przez uprawę 2-3 odmian (sadzi się je blisko siebie). Dobrym zapylaczem dla 'Ben Lear' jest 'Howes'.