Każde zamówienie to 1 zł wsparcia dla akcji pomagającej bezdomnym zwierzętom przetrwać zimę.

ŚLIWA AMERS

Podkładka: Ałycza.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 24,36 zł 24.36
Ocena: 5
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

Śliwa Amers(znana również pod nazwą Mieszaniec) pochodzi z USA. Genetycznie powiązana z śliwą Stanley. Amers to popularna śliwa w Polsce. Uprawiana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sadowników. Wiele osób uważa, że jest to jedna z najsmaczniejszych odmian. 

 

Owoc

Śliwa Amers rodzi duże(~60g), jajowate owoce. Pokryte fioletową skórką oraz niebieskim nalotem. W środku znajduje się żółto-pomarańczowy, mało soczysty, kwaśno-słodki i smaczny miąższ. Pestka jest średniej wielkości, dobrze odchodzi od miąższu oraz może pękać, jeżeli nie zadbamy o drzewo. Mają uniwersalne zastosowanie - można je jeść lub przetwarzać. Późno owocuje, dojrzałość zbiorcza przypada na połowę września. Dojrzewają nierównomiernie, zbiór jest wydłużony. Podczas zbioru owoce najlepiej zbierać z szypułkami, gdyż zbyt mocno wyrwane powodują uszkodzenia owocu. 

 

Uprawa

Odporna na mróz, może być sadzona nawet w najchłodniejszych regionach Polski. Młode śliwy należy podlewać. Tolerancyjna na szarkę, podatna na monilioze i dobrze odporna na inne choroby. Kwiaty nie są podatne na wiosenne przymrozki. Zaleca się stanowisko osłonięte od wiatru i słoneczne. Śliwy najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej o pH = 5,5-6,5. Wcześnie wydaje pierwsze owoce, w 2-3 roku od posadzenia. Drzewo rośnie średnio silnie i tworzy stożkową, a w przyszłości rozłożystą koronę.

 

Zapylacze

Śliwa amers jest częściowo samopylna, bez innej odmiany w pobliżu wyda mniejszy plon. Przykładowe zapylacze: W. Dąbrowicka, Lepotica.

 

Cięcie

Po posadzeniu należy przyciąć sadzonkę. Termin pierwszego cięcia to kwiecień, niezalenie w jakim terminie zostanie zostanie posadzona. Skracamy wtedy przewodnik o 1/2, pędy boczne o 1/3 a pędy poniżej 50cm całkowicie wycinamy. W kolejnych 3 latach formujemy koronę. Najlepiej sprawdza się korona prawie naturalna z dobrze widocznym, jednym przewodnikiem oraz równomiernie rozłożonymi pędami bocznymi. Podczas formowania wycinamy pędy krzyżujące się, konkurujące z przewodnikiem oraz skracamy mocno rosnące pędy. Te najniższe pędy boczne można przygiąć do ziemi, za pomocą sznurka i wbitych kołków. W kolejnych latach po zbiorach wykonujemy cięcie prześwietlające, wycinając m.in. pędy rosnące do środka korony. Stare drzewa można także odmładzać. Po przycięciu zaleca zabezpieczyć rany maścią ogrodniczą. Wadą śliwy amers są słabo wybarwione owoce, stąd warto, aby docierało do nich dużo słońca.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium