ŚLIWA WĘGIERKA DĄBROWICKA

Podkładka: Ałycza.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 13,92 zł 23,20 zł 13.92
Ocena: 5
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

Śliwa Węgierka Dąbrowicka rodzi duże i smaczne owoce, idealne do jedzenia lub przetwarzania. Jest to nasza rodzima odmiana, której matką jest oczywiście Węgierka Zwykła. Obie odmiany zagościły na dobre w sadach towarowych i w amatorskich ogrodach.

 

Charakterystyka krzewu

Śliwa Węgierka Dąbrowicka rośnie średnio silnie, a przy tym wytwarza raczej luźną koronę, z wyraźnym przewodnikiem. Pierwsze owoce pojawią się już w drugim roku od posadzenia. Zazwyczaj owocuje regularnie, dość obficie, ale w gorszym roku ma tendencje do dawania mniejszych plonów, by w kolejnym zmobilizować się i wydać dużo śliwek. Dostępne są drzewka owocowe w doniczkach lub z odkrytym korzeniem.
 
 

Owoc

Owoce Węgierki Dąbrowickiej są duże, mogą ważyć nawet do 40 gramów. Maja okrągły kształt i granatową skórkę z niebieskim nalotem. W smaku są dość zrównoważone – słodkie, z charakterystyczną kwasowością. Dużym atutem jest łatwość oddzielenia owocu od pestki. Miąższ ma apetyczny kolor żółtozielony lub miodowy. Z owoców wychodzą bardzo smaczne dżemy, powidła i przetwory. Dojrzałość przypada na połowę sierpnia, a owoce nie opadają, więc można przetrzymywać je na drzewie do czasu zbiorów.
 
 

Uprawa

Węgierka Dąbrowicka jest średnio odporna na mrozy, ale i tak bardziej niż Węgierka Zwykła. Wybierana jest zatem w chłodniejszych rejonach lub w tych z trudniejszymi warunkami. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Jak wszystkie drzewka owocowe, i ona potrzebuje dostępu do światła słonecznego, więc nie sadźmy jej w cieniu.
 
 

Cięcie

Wiosną, po posadzeniu wymaga przycięcia przewodnika o 1/2 oraz pędów bocznych o 1/3. Sadząc drzewko jesienią należy poczekać z pierwszym przycięciem do najbliższej wiosny. W późniejszych latach, co roku, po owocowaniu, warto drzewo formować i prześwietlać.
 
 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: Amers, Bluefree, Renkloda Ulena, Najbolia, Cacanska Lepotica, Empress.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium