📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 3 dni robocze. 🕒

5 pomysłów, jak wykorzystać maliny w domowej kuchni

5 pomysłów, jak wykorzystać maliny w domowej kuchni

Jedynymi z najpyszniejszych i najzdrowszych owoców rosnących w Polsce są maliny. Zaliczane są do super foods ze względu na ich bogactwo składników odżywczych oraz właściwości prozdrowotne. Te krzewy owocowe zdecydowanie warto uprawiać w ogrodzie. Rosną w klimacie umiarkowanym, szczególnie w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Maliny występują też dziko w lasach, ogrodach i na polach. Znamy ponad 200 odmian tej rośliny. Gatunki mogą się różnić wielkością owoców oraz ich kolorem, a także smakiem.

Właściwości maliny

Maliny mają w sobie moc witamin. Owoce tej rośliny zawierają: witaminę A, witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6, witaminę B9, witaminę C, witaminę E, witaminę K oraz szereg minerałów: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. To także są bogatym źródłem białka i błonnika.

Maliny mają szerokie właściwości prozdrowotne:

  • są pomocne w walce z przeziębieniem i innymi infekcjami, dzięki dużej zawartości witaminy C i kwasu salicylowego,
  • mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe,
  • wzmacniają odporność,
  • zwalczają katar i kaszel,
  • mają działanie wykrztuśnie poprzez rozrzedzenie wydzieliny gromadzącej się w zatokach i oskrzelach,
  • łagodzą bóle miesiączkowe,
  • wspomagają odchudzanie, ponieważ przyspieszają metabolizm i oczyszczają organizm z toksyn,
  • obniżają ciśnienie, działają więc pozytywnie w takich chorobach jak nadciśnienie i choroby układu krążenia,
  • są idealne dla diabetyków, ponieważ mają niski indeks glikemiczny,
  • ekstrakt z roślin zastosowany na skórze wykazuje działanie tonizujące, zmiękczające, nawilżające, wygładzające i ujędrniające,
  • normalizują pracę gruczołów łojowych, wydzielanego sebum i zapobiegają powstawaniu niedoskonałości,
  • łagodzą stany zapalne oraz wspierają walkę z trądzikiem i łupieżem.

Maliny mają udowodnione i cenione zastosowanie w kosmetyce. Szczególnie ceni się olejek z pestek malin tłoczony na zimno, ponieważ wykazuje działanie odmładzające. Olejek ten jest bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy A i E.

Wykorzystanie malin w kuchni

Maliny można wykorzystać w kuchni na bardzo różne sposoby. Poznaj 5 najpopularniejszych:

  1. Przetwory w postaci konfitur, dżemów, soków, syropów i sosów będą cieszyć w okresie jesienno- zimowym. Świetnie sprawdzą się na sezonowe przeziębienia oraz jako dodatek do herbaty.
  2. Wypieki i desery - maliny idealnie nadają się jako dodatek do wszelakich słodkości. Łatwo zrobić z nich pyszne lody i sorbety.
  3. Mrożonki - owoce malin idealnie nadają się do mrożenia. Mrożone owoce można wykorzystać do przygotowania wielu potraw.
  4. Napoje z procentami - maliny świetnie nadają się do alkoholowych przetworów w postaci nalewek, win oraz likierów.
  5. Koktajle, shake’i - w tym przypadku można wykorzystać zarówno świeże owoce, jak i mrożone. Można je zrobić z dodatkiem mleka krowiego, roślinnego lub jogurtu.

Najlepsze odmiany malin

Te krzewy owocowe osiągają wysokość do 2 metrów. Owocują w drugim roku od posadzenia w gruncie, od czerwca do późnej jesieni. Najpopularniejszymi w Polsce odmianami maliny są: polana, polka, beskid, czarna oraz omszona. Warto zwrócić też uwagę na odmianę taką jak malina żółta Golden Queen. Dzięki swoim charakterystycznym żółtym owocom przyozdobi każdy ogród. Gatunek ten jest łatwy w uprawie i ma nieduże wymagania. Jest odporna na mrozy i choroby. Wymaga nawożenia preparatami bogatymi w azot. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, przewiewna, kwaśna. Krzewy owocowe są silnie i osiągają wysokość nawet do 1,5 metra, ale wymagają cięcia, by lepiej plonowały. Owoce maliny żółtej Golden Queen są średniej wielkości, w smaku słodkie i aromatyczne. Owocuje od lipca do września.

Malinojeżyna z odkrytym korzeniem to kolejna ciekawa odmiana, która jak sama nazwa wskazuje, jest krzyżówką maliny z jeżyną. Charakteryzuje się dużymi, soczystymi, podłużnymi czerwonymi lub bordowymi owocami oraz długimi i sprężystymi pędami. Owoce są w smaku słodkie i łagodne. Krzew ten osiąga wysokość kilku metrów. Owoce malinojeżyny są duże, podłużne. Mają intensywny czerwony lub bordowy kolor. Owocuje od lipca do sierpnia. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Lubi miejsca słoneczne, bezwietrzne oraz spokojne. Nie toleruje długotrwałej suszy oraz przelewania. Średnio toleruje mrozy, dlatego koniecznie należy ją zabezpieczyć na zimę. Jest dość odporna na choroby. Wymaga przycinania raz do roku. Kolejną ciekawą krzyżówką jest malinotruskawka w donicy, która nie jest bardzo popularna w Polsce. Krzew ten można uprawiać w większej donicy lub zasadzić w ogrodzie.

Jak widać, maliny można wykorzystać na różne sposoby w kuchni. Nie jest bardzo wymagająca w uprawie, dlatego przypadnie do gustu każdemu ogrodnikowi. Świetnie sprawdzi się na działce lub w przydomowym ogródku, a niektóre odmiany można nawet uprawiać na balkonie lub tarasie, sadząc krzak w większej donicy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium