📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 10 dni roboczych. 🕒

Co zrobić, aby drzewka owocowały szybciej i dorodniej?

Co zrobić, aby drzewka owocowały szybciej i dorodniej?

Naturalne owoce z własnego sadu to prawdziwa bomba witaminowa, a sama ich uprawa daje ogrom satysfakcji i odprężenia. Nawet posiadacze małych ogrodów lub tylko tarasów i balkonów mogą się nimi cieszyć, ponieważ coraz popularniejsze stają się drzewka kolumnowe i mini drzewka owocowe. Każdy z nas kiedy nadchodzi wiosna i lato chce jak najszybciej cieszyć się zbiorami dorodnych owoców.

Łatwe sposoby na szybsze owocowanie drzew i krzewów owocowych

Niektóre krzaczaste drzewa owocowe, a szczególnie te bujniej rosnące okazy, mają spory problem z owocowaniem lub nie owocują wcale. Jeżeli trafi się nam taki przypadek, specjaliści zalecają usunięcie go z sadu lub ogrodu i zastąpienie nową rośliną. Słabe owocowanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Jeżeli nasze rośliny owocują skąpo, musimy jak najszybciej zbadać przyczynę tej sytuacji. Za słabe owocowanie lub jego brak odpowiada głównie:

  • zbyt bujne rozrośnięcie,
  • opanowanie przez choroby lub szkodniki,
  • wadliwe drzewka,
  • brak odmiany zapylającej w pobliżu,
  • zbyt młody wiek sadzonki,
  • brak przycinania,
  • brak odpowiedniego nawożenia,
  • pędraki lub gryzonie w ogrodzie,
  • nieodpowiednie pH lub słabe podłoże.

 

Inną przyczyną, na którą nie mamy niestety wpływu, są zbyt łagodne zimy i wczesne wznowienie wegetacji. W takiej sytuacji kwiaty mogą zostać zniszczone już przy lekkim przymrozku. Zima to bardzo ważny okres, ponieważ drzewa i krzewy owocowe są wtedy w okresie regeneracji i spoczynku przed pracowitą wiosną i latem.

Najczęstszą przyczyną słabego owocowania jest brak innej odmiany w pobliżu, kwitnącej w zbieżnym terminie. Wyróżniamy odmiany samopylne, samopylne częściowo i obcopylne. Te ostatnie nie zaowocują bez drugiej odmiany rosnącej obok (do 12m). Dokładny proces przebiegu zapylania omówiliśmy w artykule "Jak działa zapylanie drzew i krzewów owocowych?" (link).

Jeżeli odkryjemy przyczynę niskiego owocowania, jest to już połowa sukcesu i możemy wdrożyć odpowiednie środki, które temu zaradzą np. zmiana nawozu. Szybkim i sprawdzonym sposobem na przyspieszenie owocowania, poprzez łatwiejsze zawiązanie się pączków kwiatowych jest przerwanie zbyt bujnej wegetacji, czyli wzrostu drzew. Co ciekawe, w przypadku młodych sadzonek robi się na odwrót. Przez pierwsze 2 lata po zasadzeniu zawiązki usuwa się w większości lub całkowicie, aby całą moc skierować w korzenie i wzrost drzewa.

Jak uprawiać dorodne owoce?

Na bujność naszego sadu ma wpływ wiele czynników, w tym te podstawowe. Oto kilka z nich. Najlepszym momentem na założenie ogrodu z drzewami i krzewami jest jesień, ponieważ podczas chłodnej i wilgotnej pogody najlepiej się przyjmują. Optymalny termin to także wiosna. Odpowiednie dobranie gatunków oraz odmian drzew i krzewów owocowych do gleby pozwoli na soczyste plony od czerwca do nawet późnej jesieni. Najlepszą opcją biorąc pod uwagę klimat w Polsce, będą jabłonie i grusze, czereśnie, śliwy, brzoskwinie oraz morele. Dobrym wyborem jest tutaj np. morela Early Blush lub jabłoń Smalcówka. Pod uwagę należy brać także odporność odmiany na choroby i mróz.

Należy zadbać o cięcie drzew. Dobrze oświetlone owoce będą lepiej wybarwione, a dzięki luźnej koronie ograniczymy choroby. Przycinając odpowiednio drzewo ulżymy sadzonce w wyżywianiu nadmiaru gałązek, a całą moc skierujemy na pąki kwiatowe i owoce. U brzoskwiń usuwa się gałązki z samymi pąkami liściowymi lub pojedynczymi pąkami kwiatowymi, a zostawia gałązki z potrójnymi pąkami kwiatowymi. Źle dobrany termin do danego gatunku może spowodować w przyszłości spore problemy, np. u wiśni choroby grzybowe. Każdy gatunek wymaga osobnej wiedzy o przycinaniu. U grusz lub jabłoni należy wycinać co rok sporą ilość wilków.

Kolejnym aspektem jest przerzedzanie zawiązków. Jeżeli dana roślina zakwitnie i zaowocuje obficie w danym roku, to nie ma się z czego cieszyć. Pozyskamy setki drobnych owoców. Przerzedzając zawiązki(małe, dopiero co wykształcone owoce) kierujemy całą do wybranych owoców. Dając im miejsce mogą się rozrastać. Część nadmiaru zawiązków drzewo zrzuca samo w czerwcu i nazywa się to opadem świętojańskim. Pozostałe zawiązki lepiej usunąć samemu. W pierwszej kolejności usuwamy owoce małe lub słabo rokujące. U śliw owoce prawidłowo rozmieszczone są co 4-6cm. U jabłoni, grusz, brzoskwini i innych dużych owocach co 15cm. Z gruszek usuwa się owoce ze środka kiści, u jabłoni od zewnętrznej strony. Wykonując przerzedzanie u poszczególnych odmian jabłoni, ogranicza się tendencje do naprzemiennego owocowania.

Duży wpływ na dorodne i szybkie owocowanie ma wybranie odpowiedniego stanowiska. Drzewa i krzewy owocowe uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca. Potrzebują dużo słońca, aby ich owoce były słodkie i nabrały szybko rumianego koloru, wtedy są większe i smaczniejsze. Podczas ubogich w słońce wiosny i lata często zdarza się, że owoce są dużo bardziej kwaśne. Tak więc nasłonecznienie jest bardzo ważnym elementem, jednak nie mamy na ten aspekt aż tak dużego wpływu. Aby zwiększyć szanse na pięknie owoce, wybierajmy na pewno dla naszych roślin najbardziej słoneczne miejsce w ogrodzie. Decydując się na miejsca w cieniu lub półcieniu, możemy się spodziewać, że nigdy nie będą dobrze plonować. Takie ciemne i wilgotne środowisko sprzyja również chorobom grzybowym. Krzewy owocowe i drzewa nie lubią również zastoisk mrozowych oraz sąsiedztwa zbiorników wodnych. Morele czy brzoskwinie należy sadzić na stanowisku osłoniętym od wiatrów.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej gleba to podstawa. Jeżeli w naszym ogrodzie lub sadzie nie jest odpowiednia, to myśląc poważnie o uprawie drzewek owocowych, musimy ją koniecznie wymienić i dostosować. Wybór odpowiedniego podłoża pod uprawę zagwarantuje nam bogate zbiory owoców. Dlatego wybierajmy gleby:

  • żyzne,
  • próchnicze,
  • o lekko kwaśnym lub obojętnym pH,
  • lekko gliniaste lub piaszczysto-gliniaste,
  • przepuszczalne,
  • wystrzegajmy się podmokłych terenów.

 

Jak dokonać dobrego zakupu drzewek owocowych?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór zdrowych i sprawdzonych roślin z pewnego źródła. Nasz sklep drzewka-faworytka.pl służy tutaj pomocą i pełnym wsparciem. Pozwoli to na uniknięcie wielu problemów i jest już połową sukcesu do założenia bujnego sadu. Np. drzewka z odkrytym korzeniem będą świetnym opcją. Są dostępne w sprzedaży jesienią lub wiosną i od razu można je wsadzić w grunt.

Jak widać, wystarczy stosować się do kilku sprawdzonych zasad, aby zapewnić naszym roślinom wspaniałe plony. Uprawa drzewek owocowych wymaga pewnego zaangażowania i opieki, ale jeżeli włożymy w nią odpowiednią ilość energii, odwdzięczą się nam pysznymi owocami z pewnego źródła. Mini drzewa owocowe są wspaniałą opcją nie tylko dla posiadaczy ogrodów i sadów, ale też balkonów i tarasów. Wszyscy zasługujemy na swoje własne owoce latem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium