Dereń jadalny - sadzenie, uprawa, pielęgnacja i cięcie

Dereń jadalny - sadzenie, pielęgnacja i cięcie

Dereń jadalny sięga już coraz większej popularności w Polsce. Głównie za sprawą tego, że jego owoce uważane są jako najzdrowsze na świecie, podobnie jak np. jagody goji. Co najlepsze, obie rośliny idealnie rosną w naszym klimacie. Coraz chętniej jest wybierany na działki, głównie za sprawą małej wielkości krzewu i praktyczności - jest to roślina niewymagająca. Owoce derenia to źródło witamin A, C i P oraz flawonoidów, żelaza, wapnia, fosforu, manganu, miedzi i cynku. Zwalczają cukrzyce, nadciśnienie, miażdżycę i nowotwory. Przeciwdziałają także starzeniu się. Ze względu na takie właściwości jest uwielbiany przez starsze osoby. W tym poradniku wyjaśnimy krok po kroku, jak zacząć uprawiać go w swoim ogrodzie.

 

Sadzenie

Dereń jadalny nie jest wybredny co do podłoża i zadowoli się zwykłą ziemią w ogrodzie, choć preferuje jest żyzną, próchniczą, przepuszczalną oraz lekko wapienną lub gliniastą o pH=7-7,5. Nie zaleca się stanowiska podmokłego lub o zastoinach mrozowych. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Dereniowi nie przeszkadza stanowisko wietrzne. Przez pierwsze lata może wydawać się, że nie rośnie. Musi wytworzyć silny system korzeniowy aby ruszyć z pełną siłą, zazwyczaj widać to w 3-4 roku po posadzeniu. Starsze sadzonki nie mogą być już przesadzane w inne miejsce ponieważ mogą tego nie przetrwać, stanowisko musi zostać wybrane z rozwagą. Rozstaw sadzenia zależy od przycinania, ale zazwyczaj derenie sadzi się co ok. 3-4m. 

 

Wybór odmiany: Różnią się np. zawartością cukrów, wielkością owoców czy pestki, plennością, kształtem, kolorem owoców(są odmiany czerwone, prawie czarne i żółte). Natomiast nie jest to kolosalna różnica i każda odmiana jest wyjątkowa. Ciekawymi odmianami są np. 'Basia', która dzięki garbnikowemu jest idealna na nalewki. 'Radost' zawiera dużo prozdrowotnych antocyjanów. 'Swietljaczok' ma jedne z największych owoców. Warto wybierać odmiany szczepione, czyli produkowane specjalną metodą, która pozwala zachować oryginalność odmiany. Odmiany z nasion(dzikie) posiadają od nich mniejsze owoce(o połowę), później także pokazują pierwsze owoce. Pierwszych owoców przy wersjach szczepionych można spodziewać się po około dwóch latach od zasadzenia.

 

Zapylacze: Około 95% odmian derenia jadalnego jest samopylna i nie wymaga drugiej odmiany w pobliżu, aby mogła owocować. Są pewne odmiany które już tych odmian wymagają, ale jest to rzadkość. Jeżeli mamy miejsce w ogrodzie to oczywiście można posadzić dwie różne odmiany kwitnące w podobnym terminie - wtedy nieco zwiększy się plon.

 

Termin sadzenia i pierwsze przycięcie: Sadzonki można zakupić w dwóch wersjach. Doniczce oraz z odkrytym korzeniem. Derenie bez doniczki można sadzić wyłącznie jesienią i wiosną, natomiast z doniczek także latem. Derenie z odkrytym korzeniem po posadzeniu należy przyciąć, skracając pędy boczne o 1/3. Warto także przy sadzeniu wyciąć połamane lub martwe korzenie, ale nie można robić tego zbyt drastycznie, bo przez zbytnio mocno przycięte korzenie roślina może się nie przyjąć. Termin pierwszego przycięcia gałązek to kwiecień, nawet bezpośrednio po zasadzeniu. Sadząc jesienią należy poczekać z terminem pierwszego przycięcia. Rośliny z donic nie trzeba po posadzeniu przycinać.

 

Sadzonki derenia jadalnego można zakupić w naszym sklepie drzewka-faworytka.plSprzedajemy sadzonki w doniczkach, z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Zapraszamy.

 

Nawożenie

Wiosną warto użyć kompostownika, obornika lub innych naturalnych nawozów. To dereniowi w zupełności wystarczy.

 

Wysoka odporność 

Dereń jadalny jest rośliną odporną na mróz i suszę(starsze sadzonki). Jest także dobrze odporny na choroby, gdy jednak się pojawią, to wystarczają podstawowe środki ochrony roślin. Kwiaty derenia, mimo wczesnego kwitnienia, nie przemarzają. Stanowią świetną propozycje dla pszczół po zimowej przerwie.

 

Cięcie

Derenia jadalnego nie trzeba często przycinać. Wybuduje koronę naturalnie. Warto jednak od czasu wycinać stare pędy, aby pojawiły się młode. Ważny jest także odpowiedni termin, ponieważ inaczej sadzonce możemy zaszkodzić. Cięcie wykonuje się po kwitnieniu, gdy kwiaty "przekwitną", zazwyczaj w okolicach kwietnia.

 

Należy wycinać niewielką ilość starych pędów. Skraca się także pędy które słabo owocowały do 3 pąków. Wypuszczą z nich wtedy nowe gałązki, na których w przyszłości będą owoce. 

 

Derenia jadalnego można wyprowadzić w formie krzewu lub niewielkiego drzewa. Docelowa wysokość i szerokość derenia to ok. 3-5m, rośnie jednak słabo, dopiero po wielu latach dorośnie do tych rozmiarów. Wysokością można manipulować także poprzez cięcie - gdyby sadzonka w przyszłości była zbyt duża, a zbiór byłby utrudniony. Niektórzy formują także z nich żywopłoty. Wtedy należy skrócić wszystkie sadzonki po posadzeniu do równej wysokości. Przycinanie w formie żywopłotu oczywiście ograniczy wielkość plonu.

 

Estetyka derenia

Dereń jadalny jest coraz chętniej sadzony ze względu na walory ozdobne. Wczesną wiosną jest obsypany małymi, żółtymi kwiatami, jeszcze przed liśćmi. Następnie pojawiają się błyszczące, zielone liście które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. 

 

Do czego wykorzystać owoce derenia?

Owoce mogą być jedzone na surowo, najlepiej smakują jednak po uprzednim przemrożeniu. Mają cierpki smak, jest to jakby połączenie żurawiny i wiśni. Oprócz słynnej najlepszej nalewki "dereniówki" z owoców derenia wykonuje się dżemy, konfitury, nadzienia do cukierków, soki, syropy i likiery. Można je także suszyć, aby zimą robić herbatki. Ciekawą opcją są także "fałszywe oliwki". Zbiera się wtedy zielone owoce i kisi podobnie jak oliwki lub ogórki. 

 

 

Dereń jadalny zaliczany jest do najzdrowszych owoców świata. Śmiało można nawet powiedzieć, że jest to owoc przyszłości!. Jego uprawa nie jest też w żaden sposób wymagająca i jest dostosowana pod osoby pracujące, ponieważ nie wymaga zbyt wiele uwagi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl